Obserwuj w Google News

Post w Wielki Piątek - co można jeść i ile posiłków? [ŚCISŁY POST W WIELKI PIĄTEK]

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
19.04.2019 07:51

W Wielki Piątek 2019 obowiązuje tzw. post ścisły. Co można jeść tego dnia, czego nie powinniśmy spożywać i ile posiłków można zjeść? Czy tylko jeden posiłek powinien być do syta? Sprawdzamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze ścisłym postem w Wielki Piątek 2019.

Post w Wielki Piątek - co można jeść i ile posiłków? [ŚCISŁY POST W WIELKI PIĄTEK]
fot. Shutterstock

Post w Wielki Piątek - co można jeść w Wielki Piątek 2019, a czego nie powinniśmy spożywać? Czy tego dnia tylko jeden posiłek powinien być do syta? Ile posiłków można zjeść w Wielki Piątek 2019? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane ze ścisłym postem, który obowiązuje m.in. w Wielki Piątek, 18 kwietnia 2019 roku.

» Wielka Sobota - post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post?

Wielki Piątek - POST: co można jeść tego dnia, a czego nie? [WIELKI PIĄTEK 2019]

Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, m.in.  w Wielki Piątek 2019, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Również rosół i zupy gotowane na mięsie są tego dnia zabronione. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W Wielki Piątek nie są natomiast zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw.

» Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

Ile posiłków można zjeść w Wielki Piątek 2019? [ŚCISŁY POST]

Ścisły post w Wielki Piątek polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa, pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Wiele osób zastanawia się, ile posiłków można zjeść w Wielki Piątek 2019. W okresie trwania ścisłego postu powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa pokarmy niepełne. 

Ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat (jeden posiłek do syta w ciągu dnia). Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły. Z postu ścisłego zwolnione są osoby chore ze względu na ich stan zdrowia. W takim wypadku mogą one być zobowiązane do zachowania postu jakościowego.

RadioZET.pl/KP