Zamknij

Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? [WIELKI PIĄTEK]

02.04.2021 12:36
Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? [WIELKI PIĄTEK]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy post ścisły 2021, na czym polega, co można jeść i kogo obowiązuje to informacje, których co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi, szuka wiele osób. Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu spożywaniu pokarmów w określone dni. Szczegółowe informacje o ścisłym poście w Wielki Piątek i nie tylko, można znaleźć poniżej.

Ścisły post - kiedy w 2021? Co można jeść w ścisły post, a czego nie wolno? Kogo obowiązuje? Od którego roku życia powinno się pościć? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o poście ścisłym w Wielki Piątek 2021.

Ścisły post - kiedy w 2021 i na czym polega? [WIELKI PIĄTEK]

Kiedy post ścisły 2021? Informacji na ten temat co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi szuka wiele osób. Kodeks prawa kanonicznego wskazuje na obowiązek zachowania ścisłego postu w dwa dni w roku, a dokładniej w Środę Popielcową, czyli w tzw. Popielec oraz w Wielki Piątek. Ścisły post dawniej obowiązywał także w Wielką Sobotę do godziny 12:00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła, a niektórzy pościli nawet do niedzielnych porannych rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc. Post w Wielką Sobotę, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany. 

Co ciekawe, ścisły post muzułmanów obowiązuje od świtu do nocy w miesiącu ramadan. W tym roku rozpoczyna się on na wieczór w poniedziałek 12 kwietnia i potrwa do wieczora do środy, 12 maja.

Wielkanoc - ZWYCZAJE i TRADYCJE świąt wielkanocnych. Jak obchodzimy Wielkanoc w Polsce?

Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

Ścisły post w Wielki Piątek polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W związku z tym wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, co można jeść w ścisły post. W dni, w które obowiązuje post ścisły, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików w te dni rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. Ponadto w tym terminie powinno się ograniczyć wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch posiłków niepełnych.

Nie wszystkich jednak ścisły post dotyczy. Obowiązuje on osoby w wieku od 18 do 60 lat.

Z kolei wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły.

RadioZET.pl