Zamknij

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: gdzie, kiedy i dlaczego się odbywa? [DATA, TRASA, UTRUDNIENIA]

Paweł Żurek
15.03.2019 09:00
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: gdzie, kiedy i dlaczego się odbywa? Po co uczniowie strajkują? [DATA, TRASA, UTRUDNIENIA]
fot. Facebook Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Strajk uczniów 15 marca: dlaczego się odbędzie? Kto protestuje? Młodziezowy Strajk Klimatyczny ma już 15 marca przejść przez Warszawę. Uczniowie zapowiedzieli, że tego dnia nie pójdą do szkoły na lekcje. Sprawdzamy kiedy, gdzie i dlaczego odbędzie się strajk uczniów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: dlaczego się odbędzie? Którędy przejdą uczniowie? Jaka będzie trasa Młodzieżowego Strajku Klimatycznego? Sprawdzamy najważniejsze informacje dotyczące strajku uczniów, który 15 marca odbędzie się w Warszawie i 14 innych miastach w całej Polsce.

>> Michał Kołodziejczak: kim jest założyciel Agrounii i lider protestu rolników? Partia, wiek majątek

 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 15 marca. Dlaczego uczniowie strajkują?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który 15 marca przejdzie w Warszawie, to część ogólnoeuropejskiego ruchu, który powstał po ekologicznej deklaracji Grety Thurnberg na COP24 w Katowicach. Młoda uczennica na szczycie zaprotestowała przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych.

-Zainspirowani odwagą, nieustępliwością i determinacją Grety Thunberg, chcemy przeciwstawić się bierności polityków wobec postępowania zmian i ocieplenia klimatu. Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości. To my – jako młodzi ludzie – w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszyego braku decyzji. Jesteśmy świadomi_e, że uratowanie naszej planety wymaga od nas realnej zmiany sposobu życia. Wiemy też, że nasze indywidualne działania nie są i nie będą wystarczające, by zatrzymać dramatyczne procesy niszczące środowisko. – mówią organizatorzy protestu.

- Strajk 15 marca jest związany z tym, że zmiany klimatyczne to także kwestia naszej przyszłości - mówi Radiu ZET organizatorka strajku we Wrocławiu Agata Tarasewicz.

>> Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: gdzie się odbędzie?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się w 15 polskich miastach, w tym m.in. w Ostródzie, Zielonej Górze, Katowicach, Szczecinie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie i Krakowie. W Młodzieżowym Strajku Uczniów w Warszawie ma wziąć udział nawet kilka tysięcy osób. Właśnie tyle osób zadeklarowało na Facebooku, że 15 marca nie pójdzie do szkoły i przejdzie w marszu przez stolicę.

Szczegółowych informacji o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Waszych miastach należy szukać na Facebooku akcji, w zakładce wydarzenia: link do strony Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

>> TrashTag Challenge - o co chodzi w nowym wyzwaniu i na czym polega

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: kiedy się odbędzie? [DATA]

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się 15 marca. Organizatorzy nie ustalili godziny, o której mają się odbyć wszystkie protesty, stąd w przypadku każdego miasta są one różne. Godzinę rozpoczęcia protestów w danym mieście można znaleźć na Facebooku MSK.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie odbędzie się 15 marca o godzinie 10.

>> Strajk nauczycieli. Kiedy i dlaczego się rozpocznie? [INFORMACJE]

Trasa Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Warszawie. Będą utrudnienia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przejdzie od skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej z Królewską do Ronda Dmowskiego, przez Aleje Jerozolimskie aż do ulicy Kruczej. Zakończy się pikietą pod Ministerstwem Energii.

W tych rejonach, w trakcie strajku uczniów, można spodziewać się sporych utrudnień w ruchu. Będą one dotyczyć zarówno kierowców oraz pasażerów samochodów, jak i autobusów oraz tramwajów.

Komunikat w sprawie utrudnień podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego podało już ZTM.

- Na piątek i sobotę, 15 i 16 marca zaplanowane są dwa duże zgromadzenia publiczne. Będą zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - poinformowało ZTM. 

Jak dodali pracownicy Zakładu, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się w 15 marca, w godz. 10.00 – 14.00 u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami: Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, Krucza przed Ministerstwo Energii.- W przypadku braku możliwości przejazdu tramwaje linii 7, 22 i 25 zostaną skierowane na objazd ul. Towarową, mostem Śląsko-Dąbrowskim i al. „Solidarności”. Trasa linii 9 i 24 po stronie Śródmieścia będzie kończyła się na pl. S. Starynkiewicza, natomiast po stronie praskiej tramwaje tych linii pojadą al. Zieleniecką, Targową i Ratuszową do pętli Ratuszowa-ZOO.Linie: 4, 15, 18 i 35 będą kursowały objazdem ulicami Nowowiejska – al. Niepodległości – T. Chałubińskiego – al. Jana Pawła II. Swoje trasy zmienią również autobusy linii: E-2, 107, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 501, 507, 517, 519, 520, 521, 522, 525 - czytamy w komunikacie ZTM dotyczącym utrudnień w trakcie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

RadioZET.pl/PZ