Zamknij

Młodzieżowe słowo roku 2019 - WYNIKI: co to jest, co wygrało i co oznacza?

Karolina Piotrowska
05.12.2019 15:41

Poznaliśmy już Młodzieżowe słowo roku 2019! Co to jest, co wygrało i co oznaczają wszystkie wyróżnione słowa, które zostały wyłonione w tegorocznej edycji plebiscytu? Sprawdzamy informacje i jakie jest Młodzieżowe słowo roku 2019.

Młodzieżowe słowo roku 2019 - WYNIKI: co to jest, co wygrało i co oznacza?
fot. Shutterstock

Młodzieżowe słowo roku 2019 WYNIKI - co to jest, co wygrało i co oznacza? Sprawdzamy informacje o tegorocznej edycji plebiscytu, jakie słowo jest Młodzieżowym słowem roku, co znaczy oraz jakie inne nazwy zostały wyróżnione przez jury.

Alternatywka i jesieniara - co to znaczy i kto to jest? [DEFINICJA]

Co to jest Młodzieżowe słowo roku 2019 PWN i jakie słowo wygrało plebiscyt? [WYNIKI]

Plebiscyt Młodzieżowe słowo roku jest organizowany we współpracy z projektem "Słowa klucze" w ramach projektu "Ojczysty – dodaj do ulubionych". Jak podkreślają organizatorzy plebiscytu, Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniają oni istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Na podstawie liczby oddanych głosów kapituła plebiscytu uznała, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako "dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli "miłośniczka jesieni". Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA - powitanie, efekt przekształcenia słowa: halo/elo.

Młodzieżowe słowo roku 2019 PWN - co to jest, co wygrało i co oznacza?
fot. sjp.pwn.pl

Co znaczy xD, kk, idk, lol, xoxo, bae, ct cs? Słownik slangu młodzieżowego

Co jest Młodzieżowym słowem roku 2019 i co oznacza?

Alternatywka to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach "nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego" lub bardziej obrazowo "ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu" (z nadesłanych definicji).

Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznała poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:

Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe "jesieniary" charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.

Jak podkreśla Marek Łaziński, to właśnie jesieniara zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku.

W 2019 roku odbyła się już czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. 

Ok boomer - co to jest i co oznacza hasło z memów? [SLANG]

RadioZET.pl/KP