Zamknij

Alternatywka i jesieniara - co to znaczy i kto to jest? [DEFINICJA]

Karolina Piotrowska
20.05.2020 11:50

Co to znaczy alternatywka i jesieniara? Kto to jest i jaka jest definicja słów, które zostały wyróżnione jako Młodzieżowe Słowa Roku 2019? Sprawdzamy komentarze ekspertów i osób, które zasiadają w kapitule plebiscytu.

Alternatywka i jesieniara - co to znaczy i kto to jest? [DEFINICJA]
fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Alternatywka i jesieniara - co to znaczy i kto to jest? Definicja słów ALTERNATYWKA i JESIENIERA, kto to jest, co oznaczają te słowa i inne - te i inne informacje zebraliśmy w poniższym artykule.

Młodzieżowe słowo roku 2019 PWN - co to jest, co wygrało i co oznacza?

ALTERNATYWKA - co to znaczy? [DEFINICJA]

Na podstawie liczby oddanych głosów kapituła plebiscytu uznała, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako "dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli "miłośniczka jesieni". Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA - powitanie, efekt przekształcenia słowa: halo/elo.

Co oznacza skrót btw, lgbt, zw, pp, bdo, tj, lmao, tzn, eluwina? [SŁOWNIK SLANGU]

Alternatywka to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach "nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego" lub bardziej obrazowo "ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu" (z nadesłanych definicji).

Na stronie internetowej PWN zostały wyróżnione 3 definicje słowa ALTERNATYWKA:

  • Definicja 1: dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach
  • Definicja 2: dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego
  • Definicja 3: dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu

Co znaczy xD, kk, idk, lol, xoxo, bae, ct cs? Słownik slangu młodzieżowego

Kto to JESIENIARA i co to znaczy?

Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznała poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:

Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe "jesieniary" charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.

Jak podkreśla Marek Łaziński, to właśnie jesieniara zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku.

Na stronie internetowej słownika PWN znajdziemy dodatkowo 3 definicje słowa JESIENIARA:

  • Definicja 1: miłośniczka jesieni
  • Definicja 2: dziewczyna lubiąca jesień, manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów
  • Definicja 3: osoba, która kocha jesień, wieczory spędza pod kocem pijąc herbatę/kakao i czytając książki. Ma zapas zapachowych świeczek i swetrów

UwU i OwO - co to znaczy, co to jest i kiedy używa się tych skrótów? [SLANG]

Jak podkreślają organizatorzy plebiscytu, Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniają oni istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości. Młodzieżowym słowem roku 2018 był DZBAN, 2016 - SZTOS, 2017 - XD.

Ok boomer - co to jest i co oznacza hasło z memów? [SLANG]

Rzepiara - co to znaczy i skąd wzięło się nowe określenie? [WYJAŚNIENIE]

RadioZET.pl/mat. prasowe/KP