Obserwuj w Google News

Jak poświęcić pokarmy z koszyczka wielkanocnego w domu samemu? [WIELKANOC 2020]

Jolanta Waligóra
3 min. czytania
10.04.2020 10:03

Jak poświęcić pokarmy z koszyczka wielkanocnego w Wielkanoc 2020? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a przede wszystkim wszyscy ci, którzy chcą poświęcić święconkę samemu w domu, ale nie do końca wiedzą, w jaki sposób to zrobić. Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak poświęcić pokarmy w Wielkanoc, można znaleźć poniżej.

Jak poświęcić pokarmy z koszyczka wielkanocnego w domu samemu? [WIELKANOC 2020]
fot. PIXABAY

Wielkanoc 2020 - jak poświęcić koszyczek wielkanocny? Jak poświęcić samemu w domu pokarmy ze święconki? Jaką modlitwę trzeba odmówić? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, jak poświęcić pokarmy z koszyczka wielkanocnego w domu samemu w Wielkanoc.

Jak poświęcić pokarmy z koszyczka wielkanocnego w domu? [WIELKANOC 2020]

W tym roku obrzędy związane ze świętami wielkanocnymi będą wyglądać zupełnie inaczej, niż jak to było w poprzednich latach. Oczywiście wszystko to za sprawą cały czas panującej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie, a wraz z nią zaleceniom, by wychodzić z domu jedynie w niezbędnych przypadkach, jak pójście do pracy czy do sklepu.

W marcu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalne oświadczenie dotyczące świąt wielkanocnych. Czytamy w nim m.in. że nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.  

W związku z tym wiele osób zaczęło poszukiwać w sieci informacji na temat tego, jak poświęcić pokarmy z koszyczka wielkanocnego w domu. Na początku jednak warto wspomnieć, co powinno się znaleźć w każdej święconce. Najważniejsze pokarmy w koszyczku wielkanocnym to jajka, wędlina lub kiełbasa, chleb i sól. Często dodajemy także pieprz, chrzan i cukrowego baranka. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy również ciasto. Najczęściej są to babka wielkanocna, mazurek lub pascha. Taka święconka najczęściej przyozdabiana jest białą serwetką i bukszpanem. Mniej popularne jest wkładanie do koszyczka wielkanocnego np. wody, sera żółtego lub masła. 

Wielkanoc - jak poświęcić pokarmy samemu w domu? [KOSZYCZEK WIELKANOCNY]

Jak już wspominaliśmy powyżej, Konferencja Episkopatu, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowała obrzęd błogosławienia pokarmu. Uprawniona do tego jest każda ochrzczona osoba z rodziny. Można to uczynić przed uroczystym świątecznym posiłkiem, gdy przy stole zgromadzi się cała rodzina.

Wielkanoc - ZWYCZAJE i TRADYCJE świąt wielkanocnych. Jak obchodzimy Wielkanoc w Polsce? 

Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję dotyczącą tego, jak poświęcić pokarmy w domu w Wielkanoc 2020.

  • Przewodniczący obrzędu zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

  • Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

  • Ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (1 Tes 5, 16-18):

Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

  • Albo (Mt 6, 31 ab.32b-33):

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

  • Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

  • Wszyscy odpowiadają: 

Amen.

  • Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

  • Wszyscy odpowiadają:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

  • Przewodniczący:

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

  • Wszyscy odpowiadają:

Amen.

Stół wielkanocny - co powinno się znaleźć na świątecznym stole? [POTRAWY]

RadioZET.pl/JW