slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

2 min. czytania
02.04.2021 12:25

Co powinno być w święconce? Takie pytanie rokrocznie na kilka dni przed Wielką Sobotą zadaje sobie wiele osób. To właśnie wtedy przygotowujemy koszyczki wielkanocne, które następnie zanosimy do kościoła, by ksiądz poświęcił znajdujące się w nim pokarmy. Sprawdzamy, co symbolizuje święconka i co włożyć do koszyczka wielkanocnego.

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?
fot. SHUTTERSTOCK
slot: billboard
slot: billboard

Święconka - SYMBOLIKA: co symbolizuje koszyk wielkanocny? Co powinno być w święconce? Jakie pokarmy powinny się w niej znaleźć? Co oznacza każde z nich? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, sprawdzamy, co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka.

Koszyczek wielkanocny - co włożyć do święconki?

Rokrocznie na przełomie marca i kwietnia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, co włożyć do koszyczka wielkanocnego. W końcu już w Wielką Sobotę przygotowywać będziemy święconki, które następnie zaniesiemy do kościoła, by ksiądz poświęcił znajdujące się w nich pokarmy. Co powinno być w święconce? 

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Wątpliwości budzą przede wszystkim te pokarmy, które są nieobowiązkowe, a jednak wiele osób również dodaje je do święconki. Najważniejsze pokarmy w koszyczku wielkanocnym to: jajka, wędlina lub kiełbasa, chleb i sól. Często dodajemy także pieprz, chrzan i cukrowego baranka. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy również ciasto. Najczęściej są to babka wielkanocna, mazurek lub pascha. Taka święconka najczęściej przyozdabiana jest białą serwetką i bukszpanem. Mniej popularne jest wkładanie do koszyczka wielkanocnego np. wody, sera żółtego lub masła. 

Święconka wielkanocna - SYMBOLIKA: co oznaczają pokarmy w koszyczku?

Pokarmy, które wkładamy do święconki, są symboliczne. Przykładowo jajka zapewniają płodność i są symbolem nowego życia. W koszyczku nie powinno zabraknąć także baranka z chorągiewką. Kiedyś był on formowany z masła, z ciasta lub z marcepanu, a obecnie najbardziej popularny jest cukrowy lub czekoladowy. Ma on symbolizować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i zwycięstwo nad śmiercią.

Wielkanoc - ZWYCZAJE i TRADYCJE świąt wielkanocnych. Jak obchodzimy Wielkanoc w Polsce?

Sól w święconce miała chronić przed zepsuciem. Wiele osób obok niej kładzie w koszyczku wielkanocnym także pieprz i chrzan. Pieprz nawiązuje do gorzkich ziół, które kiedyś Żydzi dodawali do charosetu. Chrzan natomiast symbolizuje siłę i ma przynieść nam dobre zdrowie. Ciasto, które wkładamy do święconki od niedawna, to znak umiejętności oraz doskonałości. Zgodnie z tradycją w koszyczku wielkanocnym powinien być domowy wypiek.

Wędlina lub kiełbasa w koszyczku wielkanocnym symbolizuje dostatek i ma zapewniać zdrowie i płodność. Z kolei chleb jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Jezusa Chrystusa. Pokarm ten ma gwarantować pomyślność i dobrobyt. Mniej popularny jest np. ser w koszyczku wielkanocnym - może on oznaczać przymierze między człowiekiem a zwierzętami. 

RadioZET.pl

slot: leaderboard_pod_art