Obserwuj w Google News

Historia jak z "Gry o Tron". Rozwikłano zagadkę 1500-letniego ołtarza Majów

Redakcja
2 min. czytania
19.09.2018 17:20

Archeolodzy nie mają wątpliwości - historia nowo odkrytego zabytku jest nawet bardziej pikantna, niż fabuła popularnego serialu!

Historia jak z "Gry o Tron". Rozwikłano zagadkę 1500-letniego ołtarza Majów
fot. YouTube

W Gwatemali odkryto 1500-letni ołtarz Majów

Wapienny ołtarz, liczący sobie 1500 lat odkryto na północy Gwatemali, przy granicy z Meksykiem i Belize. Przeprowadzone na miejscu badania pomogły odtworzyć historię lokalnej społeczności. Jest równie wciągająca, co fabuła popularnego serialu! "Dzięki ołtarzowi wiemy więcej o tym rozdziale historii Gwatemali. Nazwałbym to swoistą wersją "Gry o Tron", ale w wykonaniu Majów" - opisywał swoje wrażenia kierownik miejscowych wykopalisk, Tomas Barrientos. Zabytek mieści się na terenie majańskiego ośrodka La Corona

YouTube
fot. YouTube
Upał może być groźny dla całej cywilizacji. Oto, dlaczego tak naprawdę upadli Majowie

 

Majańska wersja "Gry o Tron"

Ołtarz to jak dotąd najstarszy zabytek, jaki odkryto na terenie wykopalisk. Widnieje na nim wizerunek miejscowego króla, Chak Took Ich'aaka. Władca dzierży na nim berło, z którego wychodzą postacie dwóch bóstw, patronów miasta. Kamienna płyta była dokładnie datowana, dzięki czemu badacze wiedzą, że przedstawia zdarzenie z 12 maja 544 roku. Pozostałe dokonane podczas wykopalisk odkrycia pozwoliły archeologom ustalić również to, że ten sam król około 20 lat później objął we władanie niedalekie miasto El Peru-Waka. Badacze postanowili więc odtworzyć wydarzenia, które w tamtym okresie doprowadziły do silnej dominacji na tym obszarze dynastii Kaanul, znanym później jako "Królestwo Węża". 

YouTube
fot. YouTube
Archeolodzy znaleźli zmumifikowaną rączkę dziecka. Po dekadzie udało im się poznać jej tajemnicę Gruziński skarb odkryty. Archeolodzy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa!

Potęga dynastii Kaanul

Historia rzeczywiście przywodzi na myśl fabułę "Gry o Tron" - dynastia Kaanul przez lata zażarcie walczyła z inną dynastią, Tikal. Rywalizacja pomiędzy rodami była bardzo silna, a jej celem było przejęcie kontroli nad szerszym terytorium. Kaanul udało się pokonać Tikal i przejąć władzę na kolejne prawie 200 lat! Jak do tego doszło? Zwycięską taktyką okazał się sojusz z mniejszymi, okolicznymi miastami, umocniony przez małżeństwo Chak Took Ich'aaka z księżniczką jednego z potężniejszych lokalnych rodów.

"Ołtarz stanowi dowód potęgi władcy, który zdobył swoją pozycję umiejętną strategią. Zawieranie taktycznych sojuszy umocniło status króla, który był dzięki nim w stanie konkurować z tak silnym przeciwnikiem, jakim był ród Tikal" - dodaje Barrientos. Po upłynięciu dwóch stuleci pokonana dynastia uderzyła jednak ponownie, obalając dominację Kaanul. "Znaleziony ołtarz zdradził nam znacznie więcej na temat tego, jak do tego doszło i jak wyglądała tam wcześniej lokalna polityka i walka o władzę" - podsumowywał Barrientos.

RadioZET.pl/źródło:PrzedKolumbem;KopalniaWiedzy;Phys.org/AG