Obserwuj w Google News

Globalne ocieplenie zbiera krwawe żniwo. Z powodu zmian klimatu wyginął pierwszy gatunek ssaka [SONDA]

Redakcja
2 min. czytania
08.03.2019 16:43

Szczurzynek koralowy to pierwszy gatunek ssaka, który wyginął wskutek zmian klimatu. Naukowcy potwierdzili smutną wiadomość o wymarłym endemicznym gatunku gryzonia podkreślając, że to najlepszy dowód na szkodliwość globalnego ocieplenia i zagrożenia z nim związane. Jak dokładnie wpłynęło ono na wyginięcie całej populacji zwierzęcia?

Globalne ocieplenie zbiera krwawe żniwo. Z powodu zmian klimatu wyginął pierwszy gatunek ssaka [SONDA]
fot. Wikimedia Commons

Szczurzynek koralowy wyginął z powodu globalnego ocieplenia

Ostatni raz szczurzynka koralowego (Melomys rubicola) widziano w 2009 roku. W 2016 roku badacze uznali ten endemiczny dla wysepki u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei gatunek za wymarły. Australijski rząd długo wstrzymywał się od jednoznacznego potwierdzenia tej smutnej wiadomości. Często bowiem zdarza się, że przedstawicieli uznanych za wymarłe gatunków badaczom udaje się napotkać wiele lat później, jak było m.in. w przypadku rzadkiego gatunku ptaka, kowalika bahamskiego, czy odnalezionej ostatnio żółwicy z Fernandino  Niestety w tym przypadku to jednak już pewne - szczurzynka nie pokażemy kolejnym pokoleniom. 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Jak ocalić jeden z najrzadszych gatunków ryby? Karpieńca diablego zostało już mniej niż 100 sztuk Gatunki zwierząt, które wyginęły w 2018 roku. Jest ich coraz więcej Globalne ocieplenie służy kleszczom. W Polsce żyje ich coraz więcej NASA alarmuje: Lodowiec Thwaites stracił ponad 14 miliardów ton lodu. Powstała jama wielkości niemal całego Manhattanu [ZDJĘCIA]

Jak zmiany klimatu wpływają na zwierzęta?

Bezpośrednią przyczyną wyginięcia gatunku gryzonia był podnoszący się poziom morza, co doprowadziło do znacznego zubożenia naturalnej flory wysepki Bramble Cay. Miejscowa roślinność zmniejszyła się tam aż o 97%! Niestety, tylko tam można było spotkać szczurzynka, któremu rosnące tam rośliny zapewniały schronienie oraz pokarm. Globalne ocieplenie tym razem zebrało jeszcze bardziej krwawe żniwo, co stanowi najlepszy dowód na brak przesady w alarmujących doniesieniach naukowców dotyczących postępującego wzrostu średniej temperatury na świecie oraz stale podnoszącego się poziomu wód mórz i oceanów. Choć wiec szczurzynek koralowy został uznany za pierwszą bezpośrednią ofiarę zmian klimatu, możemy być pewni, że nie będzie ostatnią. Według autorów raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jeśli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla do atmosfery, możemy spodziewać się stałego wzrostu średniej temperatury na świecie o około 1,5 stopnia Celsjusza rocznie. Konsekwencje będą katastrofalne - zniszczonych zostanie wiele ekosystemów, takich jak np. Wielka Rafa Koralowa, stanowiących dom dla setek rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Negatywne skutki odczujemy zresztą wszyscy. Dlatego tak ważne jest, aby śledzić kwestie związane ze zmianami klimatu i dowiedzieć się, co sami możemy zrobić, aby pomóc chronić środowisko!

 

RadioZET.pl/źródło:CrazyNauka;Wyborcza.pl/AG

 

Czy wszyscy powinniśmy latać mniej, aby zapobiec globalnemu ociepleniu? Naukowcy wyjaśniają