Obserwuj w Google News

Exit poll: czy w wieczór po wyborach prezydenckich 2020 będzie sondaż exit poll?

3 min. czytania
28.06.2020 12:32
Zareaguj Reakcja

Exit poll: czy w tym roku badanie zostanie opublikowane w trakcie wieczora wyborczego? Już wiadomo, że tak. Ipsos ogłosił, że przeprowadzi badanie w pierwszej i drugiej turze - jeśli do niej dojdzie. Sprawdźcie, co wiadomo o exit poll 2020.

Lukasz Solski/East News
fot. Lukasz Solski/East News

Exit poll w wieczór wyborczy: czy będzie?

Exit poll w wieczór wyborczy. Jeszcze kilka tygodni temu nie było wiadomo, czy Ipsos przeprowadzi wśród głosujących badanie, które pomoże oszacować wyniki wyborów. Już wiadomo, że 28 czerwca badania exit poll zostaną opublikowane. Wyniki badania pokaże TVP, TVN i Polsat.

Gdyby I tura głosowania nie przyniosła rozstrzygnięcia Ipsos zrealizuje badanie podczas II tury głosowania w dniu 12 lipca 2020r. analogicznie jak przy I turze głosowania" - czytamy w komunikacie wysłanym przez Ipsos.

Wybory prezydenckie 2020: SONDAŻE. Relacja LIVE

Exit poll: wybory prezydenckie 2020

Exit poll: jak będą wyglądały badania? W komunikacie prasowym wysłanym przez Ipsos podkreślono, że ankieterzy firmy Ipsos poproszą osoby, które oddały głos o wypełnienie krótkiej ankiety.

- Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania. Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz frekwencji wyborczej - zaznaczono.

Ipsos podkreśla też, że w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz liczby osób głosujących w sposób korespondencyjny badanie przed lokalami wyborczymi może zostać uzupełnione badaniem telefonicznym. "Badanie przed lokalami wyborczymi zostanie przygotowane i zrealizowane z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa sanitarnego" - zaznaczono.

W latach 2014-2019 Ipsos przeprowadzał badania ExitPoll podczas odbywających się w tym czasie wyborów w Polsce (wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 i 2019, wybory samorządowe 2014 i 2018, wybory prezydenckie 2015 oraz wybory parlamentarne 2015 i 2019).

Wybory prezydenckie 2020: kandydaci, data, termin. Jak głosować w wyborach 2020?

Exit poll: co to jest? Co „exit poll” oznacza po polsku?

Exit Poll to sondaż przeprowadzany przez agencję w dniu wyborów. Ankieterami są w nich sami wyborcy, którzy wychodzą z miejsc, w których głosowali i odpowiadają na pytania dot. tego na kogo głosowali.

Na podstawie exit polls podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Ukazują się one na kilka lub kilkanaście godzin przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze. Sondaże takie są zazwyczaj przeprowadzane przez prywatne firmy medialne, jak gazety i telewizje.

Wybory prezydenckie: termin drugiej tury

Exit poll – o której godzinie i kiedy jest publikowany?

Exit poll jest publikowany w dniu wyborów po zamknięciu lokali wyborczych, czyli ok. godziny 21.

Programy kandydatów na prezydenta :

Więcej informacji o wyborach prezydenckich:

Wybory: zasady głosowania w nowym rygorze sanitarnym

RadioZET.pl/PAP