Obserwuj w Google News

Wybory prezydenckie: minimalna frekwencja. Jaka minimalna frekwencja jest potrzebna? [DRUGA TURA]

1 min. czytania
02.07.2020 13:00
Zareaguj Reakcja

Wybory: jaka jest minimalna frekwencja potrzebna do tego, by uznać ważność głosowania? Sondaże pokazywały, że w trakcie epidemii koronawirusa wielu wyborców może nie zdecydować się na pójście do urn. Sprawdzamy, co stanie się, jeśli frekwencja w głosowaniu będzie niska.

Wybory prezydenckie: minimalna frekwencja. Jaka minimalna frekwencja jest potrzebna, by uznać ważność wyborów?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wybory prezydenckie: minimalna frekwencja

Wybory prezydenckie. Minimalna frekwencja wyborcza to odsetek osób uprawnionych do głosowania, które w czasie wyborów lub referendum oddały oddały swój głos.
Minimalna frekwencja jest określona w przypadku referendum. Referendum krajowe jest wiążące przy frekwencji powyżej 50 procent. Jeśli jest niższa, wynik referendum ma charakter jedynie opiniodawczy.

W przypadku referendum lokalnego, wymagana frekwencja wynosi 30%. Jeśli w głosowaniu ma zostać odwołany organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich - np. wójt - minimalna frekwencja wynosi 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy 

Wybory prezydenckie: minimalna wymagana frekwencja. Kiedy wybory są ważne? [DRUGA TURA]

W wyborach prezydenckich frekwencja nie wpływa na wynik głosowania. Wygrywa je ten kandydat, który otrzyma ponad połowę wszystkich oddanych ważnych głosów. Jeśli żaden ze startujących nie osiągnie tego wyniku, dwa tygodnie później odbywa się II tura głosowania, w której uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. Wygrywa ją ten, kto otrzyma większą liczbę głosów.

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

RadioZET.pl/PAB