Obserwuj w Google News

Cisza wyborcza 2020 - co to, od kiedy i do kiedy obowiązuje oraz ile trwa? [GODZINY]

2 min. czytania
10.07.2020 21:30
Zareaguj Reakcja

Cisza wyborcza to temat, na który informacji przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 12 lipca 2020 roku, poszukuje wiele osób. Co warto wiedzieć? Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje o ciszy wyborczej 2020 - kiedy się zaczyna, do kiedy obowiązuje, ile trwa i na czym dokładnie polega.

Cisza wyborcza 2020 - co to, od kiedy i do kiedy obowiązuje oraz ile trwa? [GODZINY]
fot. SHUTTERSTOCK

Cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi 2020 - co to jest? Kiedy się zaczyna i do kiedy obowiązuje? Ile trwa dokładnie? Od której i do której godziny? Co warto wiedzieć? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o ciszy wyborczej w lipcu 2020 roku.

Cisza wyborcza - jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

Cisza wyborcza - co to jest i na czym polega?

Najprościej mówiąc cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii a przed wyborami, w którym obywatele mogą spokojnie zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH 2020: II tura. Jakie są wyniki drugiej tury wyborów? [FREKWENCJA, PKW]

Ciszą wyborczą przed wyborami prezydenckimi 2020 objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, naklejanie plakatów czy publikowanie sondaży wyborczych.

Do której godziny można głosować w wyborach 2020? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie trwania ciszy wyborczej 2020, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, ulotki itp. W tym miejscu warto także wspomnieć o ciszy wyborczej w internecie. W trakcie jej trwania zabronione są publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych. W czasie trwania ciszy wyborczej nie można także redagować starych publikacji dotyczących wyborów, kandydatów itp.

Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary pieniężne nawet do 1 mln zł grzywny.

Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej? 

Cisza wyborcza 2020 - od kiedy i do kiedy obowiązuje oraz ile trwa? [GODZINY]

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, ile trwa cisza wyborcza i od której, do której godziny obowiązuje. Okres ten zawsze rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia.

Oznacza to, że cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi w lipcu 2020 zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę - z 10 na 11 lipca i potrwa aż do chwili zakończenia głosowania, czyli do 12 lipca do godziny 21:00 (o ile nie zostanie przedłużone). 

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędą się w niedzielę, 12 lipca.

Andrzej Duda: PROGRAM WYBORCZY 2020 [PROGRAM POLITYCZNY, PREZYDENT, PDF]

Rafał Trzaskowski: program wyborczy 2020 [PROGRAM POLITYCZNY I PREZYDENCKI TRZASKOWSKIEGO]

RadioZET.pl