Obserwuj w Google News

Dziś mija 115 lat od odebrania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża

Redakcja
2 min. czytania
10.12.2018 16:23

Dokładnie 10 grudnia 1903 roku Maria Skłodowska-Curie razem z mężem, Piotrem Curie odebrali swoją pierwszą Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Dziś obchodzimy 115 rocznicę tego wydarzenia! Zaledwie 8 lat później słynna badaczka otrzymała kolejną, w dziedzinie chemii i już samodzielnie, stając się tym samym pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach. 

Dziś mija 115 lat od odebrania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża
fot. Wikimedia Commons

115 rocznica odebrania Nagrody Nobla przez Skłodowską-Curie

To jeden z tych niezwykle rzadkich przypadków w historii, kiedy to imię mężczyzny jest nam trudniej sobie przypomnieć niż kobiety. Słynna polska badaczka dokładnie 10 grudnia 1903 roku razem ze swoim ówczesnym mężem, Piotrem Curie odebrała swoją pierwszą Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. Maria Skłodowska-Curie jeszcze nie wiedziała wtedy, jak wielki sukces i to już samodzielnie, uda jej się osiągnąć w przyszłości. Zaledwie 8 lat później odbierze kolejną Nagrodę Nobla, tym razem z dziedziny fizyki, stając się jednocześnie pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach naukowych.

Jocelyn Bell Burnell przeznaczyła nagrodę w wysokości 3 mln dolarów na stypendia dla młodych naukowców Nagroda Nobla 2018: Chemia. Mamy kolejną noblistkę!
Wikimedia Commons/Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem
fot. Wikimedia Commons/Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem

Za co Maria Skłodowska-Curie i jej mąż otrzymali Nagrodę Nobla?

Piotr Curie swoim podejściem wyprzedzał własne czasy. Podczas gdy męskie grono badaczy ostro protestowało przeciwko wysunięciu kandydatury Marii do Nagrody Nobla (co do tej jej męża nie mieli podobnych wątpliwości), badacz wystosował stanowczy list do do fizyka Henriego Poincarégo, domagając się w nim uznania praw jego żony do ich wspólnego odkrycia. Co ciekawe, Piotr Curie nigdy nie uczestniczyłby w odkryciu polonu, pierwiastka o właściwościach silnie promieniotwórczych gdyby nie Maria. Zafascynowany zaobserwowanym przez nią zjawiskiem zdecydował się na porzucenie własnych badań nad kryształami i dołączenie do poszukiwań tajemniczego pierwiastka żony. Dzięki ich wspólnej pracy w lipcu 1989 roku udało się odkryć istnienie nie tylko polonu ale i radu.

Hipoteza Riemanna: największa zagadka matematyki rozwiązana? Sir Michael Atiyah przedstawił przełomowy dowód! Nagroda Nobla 2018: Fizyka. Nagrodzono innowacyjną technikę laserową znaną jako "optyczna pęseta"

Pierwsza Nagroda Nobla w historii przyznana kobiecie

Piotr Curie nawet nie wiedział, ile miał racji stając w obronie swojej małżonki. Badaczka nie tylko jako pierwsza kobieta we Francji obroniła pracę doktorską o tytule "Badania ciał radioaktywnych" ale i stała się pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Niestety, z powodu choroby oraz innych obowiązków nie była jej w stanie odebrać osobiście. Jak wiemy już za to dzisiaj, nie było to jej ostatnie dokonanie naukowe. Zaraz po wielkim sukcesie najpierw jednak na trzy lata przerwała pracę w laboratorium, aby nabrać sił i poświęcić się wychowaniu dwóch córek, Ireny oraz Ewy.

Wikimedia Commons/Małżeństwo Curie z córką Ireną
fot. Wikimedia Commons/Małżeństwo Curie z córką Ireną

Spokojne życie domowe przerwała tragedia - w styczniu 1906 roku Piotr Curie zginął w wypadku, potrącony przez zaprzęg konny. Badaczka ciężko przeżyła niespodziewaną śmierć męża, jednak to właśnie to wydarzenie zmotywowało ją do powrotu do nauki. Pracowała nawet ciężej, niż wcześniej, co już kilka lat później przyniosło jej w 1911 roku kolejną Nagrodę Nobla. Warto pamiętać o tej niezwykłej historii!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Naukowiec i...okultysta. Dzięki niemu wysyłamy rakiety w kosmos Jam Saheb Digvijay Sinhji: kim był indyjski maharadża, który pomagał polskim dzieciom podczas II Wojny Światowej?