Obserwuj w Google News

Oceany są w coraz gorszej formie. Jeśli ich zakwaszenie się nie zmniejszy, osiągnie taki sam poziom jak 14 milionów lat temu!

Redakcja
2 min. czytania
24.07.2018 16:12

Według badaczy obecny poziom pH wód oceanów jest prawdopodobnie najniższy od 2 milionów lat. Jeśli zakwaszenie oceanów się nie zmniejszy, do końca wieku osiągnie taki sam poziom jak 14 milionów lat temu!

Oceany są w coraz gorszej formie. Jeśli ich zakwaszenie się nie zmniejszy, osiągnie taki sam poziom jak 14 milionów lat temu!
fot. Pixabay

Wzrasta poziom zakwaszenia oceanów

Wyniki nowych badań nie napawają optymizmem. Obecny poziom pH wód oceanów jest prawdopodobnie najniższy od 2 milionów lat. Zdaniem naukowców z Cardiff University stopniowy wzrost kwasowości oceanów oznacza, że już na koniec wieku może osiągnąć taki sam poziom, jak 14 milionów lat temu! Aby jednak dokładnie potwierdzić tę hipotezę, konieczne są dodatkowe badania. "Obecny poziom pH jest prawdopodobnie najniższy od 2 milionów lat. Aby zrozumieć, co to oznacza dla ekosystemu morskiego potrzebujemy długoterminowych badań polowych, laboratoryjnych oraz badań skamieniałości" - tłumaczy profesor Carrie Lear, współautorka nowych badań.

 

5346f40844659_rafa-koralowa-viniko
fot.
Bałtyk od dawna cierpi na niedobór tlenu. Największe „martwe strefy” na świecie Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

 

Poziom pH wód oceanów jest najniższy od 2 milionów lat

Co ciekawe, niektóre rodzaje koralowców polubiły kwaśne wody oceanów - jednak nie wszystkie morskie gatunki mają tyle szczęścia. Zmiany w pH i składzie węglanowym zmuszają morskie zwierzęta do zużywania większych ilości energii w na utrzymywanie właściwego składu chemicznego w swoich komórkach. W przypadku niektórych organizmów oznaczać to może, że mniej energii pozostanie na inne procesy biologiczne, takie jak wzrost, reprodukcja czy reagowanie na niekorzystne zmiany w otoczeniu. Co więcej, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich konkretnych konsekwencji dalszego wzrostu zakwaszenia oceanów.

Im prościej, tym lepiej. Badacze ratują ptaki morskie i żółwie za pomocą LED-ów
Wielka-Rafa-Koralowa-zagrozona-calkowitym-wymarciem.-Naukowcy-alarmuja_article
fot.
Globalne ocieplenie rujnuje Wielką Rafę Koralową. Traci zdolności regeneracyjne

Obecne tempo zakwaszania oceanów może nie mieć precedensu w historii Ziemi

Badacze byli w stanie jedynie spróbować odtworzyć poziom atmosferycznego CO2 i zakwaszenia oceanów na przestrzeni ostatnich 22 milionów lat. Dokonali tego badając skamieniałości niewielkich stworzeń morskich, sprawdzając zwłaszcza skład chemicznych ich muszli, bardzo wrażliwych na wahania pH. Dzięki temu wysnuto teorię o podobnym poziomie zakwaszenia, co kilkanaście milionów lat temu. Aktualne tempo zakwaszania może nie mieć precedensu w historii - do postępowania zjawiska dochodzi, gdy ich wody oceanów absorbują dwutlenek węgla z atmosfery. Około 1/3 dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka zostaje rozpuszczona w oceanach - a wydzielamy go coraz więcej. Szacuje się, że od początku ery przemysłowej oceany zaabsorbowały łącznie około 525 miliardów ton tego związku chemicznego, czyli około 5,5 milionów ton dziennie. 

RadioZET.pl/źródło:KopalniaWiedzy/AG

Ekologia dla opornych: 7 prostych sposobów, jak dbać o środowisko bez wysiłku