Zamknij

Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 sierpnia 2020? [GODZINA W]

31.07.2020 12:14
Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 sierpnia 2020? [GODZINA W]
fot. PIXABAY

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2020? W sobotę o godzinie 17:00 w całej Polsce będzie można usłyszeć syreny alarmowe - nadany zostanie system ciągły, który będzie trwać minutę lub trzy (w zależności od miejsca). Szczegółowe informacje na temat tego, dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2020 oraz co to jest Godzina "W", można znaleźć poniżej.

Syreny 1 sierpnia 2020 - dlaczego wyją syreny alarmowe w sobotę w Warszawie o godzinie 17:00? Z jakiej okazji? Jakie wydarzenie upamiętniają? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2020.

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2020?

Syreny alarmowe w Polsce zazwyczaj można usłyszeć w związku z obchodami ważnych wydarzeń dotyczących historii kraju. Tak będzie i tym razem. Syreny alarmowe 1 sierpnia 2020 zawyją dla upamiętnienia poległych Powstańców Warszawskich. Przypomnijmy, że w sobotę obchodzona będzie 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dokładnie o godzinie 17:00, czyli w Godzinę "W", zostanie nadawany ciągły jednominutowy lub trzyminutowy sygnał (w zależności od miejsca). W tym czasie w całej Polsce zatrzyma się nie tylko większość przechodniów, ale i tramwaje, samochody oraz inne środki transportu. 

Godzina W - dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2020 o 17:00?

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku "W" oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17:00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców. 

Godzina W - co to, kiedy, o której i co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE]

Przypomnijmy, że w tym roku przypada 76. rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na 1 sierpnia 2020 w Warszawie zaplanowanych jest kilka wydarzeń. O 17:00 tradycyjnie będzie miało miejsce oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ponadto zaplanowanych zostało wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. koncerty, wystawy i inne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w linku poniżej.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego: PROGRAM [DATA, BIEG POWSTANIA]

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona. 

RadioZET.pl