Obserwuj w Google News

Czym jest "mrówczy krąg śmierci"? Życie owadów jest bardziej przerażające, niż myślicie [WIDEO]

Redakcja
2 min. czytania
08.01.2019 19:06

Owady miewają wiele dziwnych zwyczajów, jednak "mrówczy krąg śmierci" naprawdę was zaskoczy. W sieci pojawiło się nagranie, które pokazuje, na czym polega jedno z najdziwniejszych zjawisk, o jakim zdarzyło nam się słyszeć. Wideo ma już prawie 5 milionów wyświetleń!

Czym jest "mrówczy krąg śmierci"? Życie owadów jest bardziej przerażające, niż myślicie [WIDEO]
fot. YouTube

Mrówczy krąg śmierci - co to jest?

Takim zjawiskiem entomolodzy nazywają nietypowe zachowanie mrówek. Pracowite owady słyną z ciekawych, acz lekko niepokojących zachowań, takich jak np...dekorowanie ścian swoich kopców czaszkami swoich wrogów. To jednak nie jedyny dziwaczny zwyczaj tego gatunku. "Mrówczy krąg śmierci" mocno nas zaskoczył. Zjawisko polega na podobnej zasadzie, co tzw. "owczy pęd", czyli bezrefleksyjne podążanie śladami zachowań innych osób, choć w tym wypadku zachowanie te warunkują feromony, a nie psychologia tłumu. Mrówki dzięki feromonowym ścieżkom są w stanie błyskawicznie odnaleźć innych przedstawicieli swojego gatunku i podążać za nimi. Niestety to, co pomaga im się nie zgubić jest jednocześnie tym, co ostatecznie może zadecydować o ich śmierci. Zobaczcie sami, na czym polega taka sytuacja.

To dlatego boicie się owadów. Zobaczcie ich przerażające zwyczaje [WIDEO] Owady roznoszące wirusy jako broń biologiczna? Naukowcy obawiają się nowego projektu DARPA Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? [TŁUMACZYMY]

Dziwne zachowania owadów

Położony pośrodku grupy mrówek iPhone może stać się powolnym wyrokiem śmierci nawet dla całego stada. Dzieje się tak właśnie dlatego, że kiedy choć jedna z nich zacznie okrążać jakąś przeszkodę, pozostałe szybko pójdą w jej ślady. To odruch bezwarunkowy, wywołany ścieżką feromonową. Mrówki nie potrafią jednak kontrolować tego mechanizmu w wystarczającym stopniu, aby zatrzymać pochód w odpowiednim momencie. Kiedy kolejne zaczynają bezwiednie krążyć w koło, dołącza do nich tylko coraz więcej mrówek. W taki sposób może zginąć nawet całe stado, bowiem mrówki nie przestaną iść aż do momentu kiedy zginą z wycieńczenia. Niesamowite zjawisko pokazane na wideo obejrzało już prawie 5 milionów osób - trzeba przyznać, aż trudno uwierzyć w pierwszej chwili w jego autentyczność. Owady są jednak zdumiewające!

RadioZET.pl/źródło:KochamyZwierzaki.pl/AG

Co mają wspólnego osy, wiewiórka i pszczoły? Wszystkie zamieszkały...w zwłokach wisielca