Obserwuj w Google News

Black Friday - co to jest, co oznacza i skąd wziął się zwyczaj wielkich wyprzedaży?

3 min. czytania
09.11.2021 15:10

Black Friday, nazywany inaczej wielkim świętem zakupów i wyprzedaży, z każdym rokiem robi się coraz bardziej popularny również w Polsce. Skąd wziął się ten zwyczaj, co to jest i co oznacza "Black Friday"? W poniższym tekście zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Black Friday - co to jest, co znaczy i skąd wziął się zwyczaj wielkich wyprzedaży?
fot. Zheng Huansong/Xinhua News/East News

Black Friday - co to jest, co znaczy i skąd wziął się zwyczaj wielkich wyprzedaży? Sprawdzamy, jaka jest historia terminu "Black Friday", skąd wziął się ten zwyczaj i co dokładnie oznacza ta nazwa.

Black Friday - co to znaczy i co to jest?

Black Friday to dosłownie z języka angielskiego "Czarny Piątek". Jest to piątek po Dniu Dziękczynienia, a wiele osób utożsamia ten dzień z początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem głównie w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie innych krajów.

 

Black Friday 2021: PROMOCJE w sklepach, kody rabatowe i zniżki na Czarny Piątek w Polsce [26.11]

W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki. W Stanach Zjednoczonych jest on często najbardziej dochodowy dla sprzedawców w ciągu całego roku; tego dnia od wielu lat zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów.

Od roku 2015 (na niewielką skalę także w poprzednich latach) również w Polsce jest to dzień, w którym rozpoczyna się sezon przedświątecznych promocji.

Skąd wziął się Black Friday?

Istnieje kilka teorii na to, skąd wziął się Black Friday i dlaczego właśnie taka nazwa przyjęła się jako tak zwane święto wyprzedaży i zakupów. Jedna z nich nawiązuje do sytuacji, kiedy w mediach po raz pierwszy została użyta nazwa Czarny Piątek w 1981 roku. Miał być to dzień, kiedy sprzedawcy zaczynali zarabiać, a ich biznes stawał się rentowny. Wówczas dobry wynik sklepu zapisywany był czarnym tuszem, a nie czerwonym, który oznaczał niewystarczające przychody.

Black Friday 2021 - kiedy będą promocje w sklepach? [DATA BLACK FRIDAY W POLSCE]

Ta wersja ma podłoże historyczne, w przeszłości księgowi, prowadząc rachunki firmy zapisywali ewentualne straty w danym okresie na czerwono, a zysk na czarno. Choć dzisiaj księgowość prowadzona jest z poziomu komputera, to termin wciąż jest używany. Jeśli firma w określonym przedziale czasowym “jest w czerni” oznacza to, że jest stabilna i nie przynosi strat – komentuje Miłosz Ryniecki z Fluentbe.com, internetowej szkoły języka angielskiego.

Inna teoria mówi o tym, że nazwa Black Friday była wykorzystywana przez funkcjonariuszy policji i kierowców autobusów, a wzięła się od ogromnych korków w okolicy sklepów i centrów handlowych.

Popularna jest także historia związana z krachem na giełdzie amerykańskiej, który miał miejsce w 1929 roku. W tym przypadku jednak był to tzw. Czarny Czwartek, 24 października, czyli dzień, w którym ceny akcji notowanych na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych gwałtownie spadły, co obecnie uznawane jest za jeden z objawów rozpoczynającego się wielkiego kryzysu. Według niektórych osób nazwa Black Friday wzięła się od kryzysu na rynku złota, jednak w tym przypadku chodziło o piątek wrześniowy, a nie listopadowy.

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają?

Oprócz zwyczaju Black Friday w Polsce coraz częściej spotykany jest także Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałek. To kolejna okazja do zrobienia zakupów w okazyjnych cenach, jednak tego dnia zniżki oferują przede wszystkim sklepy internetowe.

RadioZET.pl