Zamknij

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają?

09.11.2021 15:09

Czym różnią się Black Friday i Cyber Monday? Na czym polegają te święta zakupów i wyprzedaży oraz kiedy wypadają w 2021 roku? W poniższym tekście zebraliśmy informacje na ten temat.

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają, kiedy wypadaja 2020
fot. SHUTTERSTOCK

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają? Co to jest Black Friday, a co to Cyber Monday? Poniżej porównujemy dwa bardzo popularne tzw. zakupowe święta, a także wyjaśniamy, czym się różnią, kiedy wypadają i o co w nich chodzi.

Black Friday - co to jest i czym się różni od Cyber Monday?

Czarny piątek, czyli z angielskiego Black Friday to piątek po Dniu Dziękczynienia, który określany jest jako początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie innych krajów, w tym także w Polsce.

Black Friday 2021: PROMOCJE w sklepach, kody rabatowe i zniżki na Czarny Piątek w Polsce [26.11]

Co roku z okazji Black Friday tysiące marek wprowadza w swoich sklepach stacjonarnych atrakcyjne promocje. Jest to doskonała okazja, aby kupić wybrane produkty ulubionych marek w niższych cenach lub przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia i kupić prezenty dla najbliższych. W Polsce, zarówno, jak i innych krajach, największą popularność zdobywają sprzęty AGD i RTV. Ponadto zawsze dużym zainteresowaniem cieszą się ubrania, a także meble i akcesoria do wnętrz.

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią?

Black Friday a Cyber Monday różnią się przede wszystkim dniem - jak sama nazwa wskazuje jedno z tych świąt zakupów i wyprzedaży wypada w piątek, a drugie w poniedziałek. W Polsce z każdym rokiem robią się one coraz bardziej znane i coraz więcej sklepów przyłącza się do akcji. Wyprzedaże z okazji Black Friday uznawane są za największe wyprzedaże pojawiające się w sklepach w ciągu roku.

Oprócz zwyczaju Black Friday w Polsce coraz częściej spotykany jest także Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałek. To kolejna okazja do zrobienia zakupów w okazyjnych cenach, jednak tego dnia zniżki oferują głównie sklepy internetowe.

W wielu sklepach jednak granica między Black Friday a Cyber Monday zaciera się, a wyprzedaże trwają nawet cały weekend lub tydzień. Umownie jednak Black Friday powinien obowiązywać w piątek tuż po Święcie Dziękczynienia i tylko w sklepach stacjonarnych, a Cyber Monday - w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia i tylko w sklepach internetowych. W 2021 roku będą to piątek, 26 listopada i poniedziałek, 29 listopada.

Black Friday 2021 - kiedy będą promocje w sklepach? [DATA BLACK FRIDAY W POLSCE]

RadioZET.pl