Obserwuj w Google News

Twórcy polskiego hitu Netflix nie dostaną tantiem. Wszystko przez stare przepisy

2 min. czytania
02.11.2022 20:27

"Wielka woda" - polska produkcja Netflix, odniosła sukces na świecie. Twórcom nie przysługują jednak tantiemy. Wszystko przez rodzime prawo.

Wielka woda - kadr z serialu Netflix
fot. Netflix/materiały prasowe

Polskie prawo znowu jest wrogie wobec twórców. Przez brak usystematyzowania rodzimej legislacji z normami Unii Europejskiej, Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk i inne osoby związane z serialem Netflix pod tytułem "Wielka woda" nie mają co liczyć na tantiemy.

"Wielka woda": twórcy polskiego serialu Netflix nie dostaną tantiem

Platforma Netflix od jakiegoś czasu inwestuje w polskie seriale. Ostatnim z nich jest "Wielka woda" - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia rozgrywająca się podczas tak zwanej Powodzi tysiąclecia, do której doszło w latach 90. we Wrocławiu i jego okolicach. 

Redakcja poleca

Serial odniósł ogromny sukces i trafił na listę Top 10 w 78 krajach świata, osiągając oglądalność na poziomie ponad 45 milionów godzin. Jak podają Wirtualne Media, dokonanie twórców "Wielkiej wody" nie przełoży się na dodatkowy zarobek dla twórców. Wszystko przez przestarzałe polskie prawo, którego politycy nie zdążyli zaktualizować i przystosować do unijnych standardów.

Powodem jest zapis w Ustawie o prawach autorskich i pokrewnych, która wyraźnie mówi, że tantiemy należą się osobom, których dzieło jest emitowane w stacjach telewizyjnych. Chociaż platformy streamingowe istnieją od wielu lat, również w Polsce, prawo o nich nie wspomina. W 2019 roku Unia Europejska wydała dyrektywę o prawach autorskich dotyczącą rynku cyfrowego, której rząd nie zastosował w naszym kraju. Miał na to czas do roku maja 2021 roku. Sytuacja nie pozostaje bez reakcji polskich twórców. Stowarzyszenie Filmowców Polskich apeluje do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o uwspółcześnienie legislacji dotyczące praw autorskich od kilku lat. Niestety bezskutecznie. Dopiero trwają prace mające na celu wdrożyć unijną dyrektywę, która nie dotyczy jedynie filmowców, ale również dziennikarzy i muzyków.

Brak tantiem dotyczy jednak środków pochodzących z Polski. Twórcy są bardzo często nagradzani pieniędzmi, płynącymi z innych europejskich krajów Europy. O ich przyznaniu decyduje jednak oglądalność danego tytułu - jeśli osiągnie określony pułap, twórcy otrzymują tantiemy z zagranicy, między innymi z Francji, Hiszpanii, Estonii czy Włoch. To znamienne, że rządy innych krajów doceniają naszych filmowców bardziej, niż polscy politycy.

Redakcja poleca

"Wielka woda": o czym jest serial Netflix?

Za reżyserię produkcji odpowiadają Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. Scenariusz do "Wielkiej wody" napisali Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. Serial rozgrywa się we Wrocławiu w 1997 roku. Do miasta zbliża się ogromna fala powodziowa, która poważnie dotknęła stolicę Dolnego Śląska, jak i jej okolice. Produkcja została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z tego okresu. W rolach głównych wystąpili Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Blanka Kot i Anna Dymna. "Wielka woda" składa się z 6 odcinków. Serial trafił w całości na platformę Netflix 5 października 2022 roku.

RadioZET.pl/Wirtualne Media