Obserwuj w Google News

Ciężarna Małgorzata Tomaszewska została zwolniona bezprawnie? Prawnicy zabrali głos

2 min. czytania
24.01.2024 20:13

Małgorzata Tomaszewska została zwolniona z "Pytania na śniadanie" trzy tygodnie przed porodem. Oburzeni widzowie pytają, czy można zwolnić ot tak kobietę w zaawansowanej ciąży. Prawnicy wyjaśniają, czy doszło do złamania przepisów prawa praca. 

Małgorzata Tomaszewska zwolniona z TVP przed porodem
fot. Wojciech Strożyk/REPORTER/EAST NEWS

Małgorzata Tomaszewska wkrótce urodzi drugie dziecko, lecz niespełna miesiąc przed rozwiązaniem musiała zmierzyć się z utratą pracy. Prezenterka została zwolniona z "Pytania na śniadanie". Nagła strata źródła utrzymania kosztuje prezenterkę sporo stresu, a to nie służy jej w obecnym stanie. Widzowie są zbulwersowani tym, jak nowe władze TVP potraktowały Małgorzatę Tomaszewską. W jej obronie stanęła m.in. Joanna Kurska, która w instagramowym wpisie uderzył we władzę Tuska

Redakcja poleca

Małgorzata Tomaszewska straciła pracę w "Pytaniu na śniadanie"

Prezenterka dołączyła do śniadaniówki TVP w 2019 roku, gdy z programem pożegnała się Monika Richardson. Widzowie zdążyli ją polubić w duecie z Aleksandrem Sikorą, a także jako prowadzącą "The Voice Senior". W TVP mieli być z niej zadowoleni. Prezenterka nawet mimo niedogodności związanych z ciążą miała wyjątkowo sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków. 

- W grudniu, gdy wiele osób wyjechało i nie mogło prowadzić "Pytania…", Małgosia od razu się zgłosiła i pracowała kilka wydań z rzędu. Niestety jak widać, nie doceniono tego. Wykorzystano ją do końca, kiedy nie było komu pracować, a potem zwolniono – cytuje osobę z TVP "Fakt". 

Małgorzata Tomaszewska nielegalnie zwolniona z TVP?

Niestety w wyniku zmian kadrowych w TVP Małgorzata Tomaszewska musiała pożegnać się z pracą. Mnóstwo widzów uważa decyzję nowych włodarzy za nieludzką i pyta, jak można było zwolnić kobietę w ciąży i to jeszcze przed samym porodem. "Powinien przysługiwać jej jakiś okres ochrony" - powtarza się w internetowych komentarzach.

Czy władze TVP miały prawo zwolnić ciężarną tuż przed rozwiązaniem? Okazuje się, że istnieją sytuacje, w których jest to dopuszczalne. Jeśli prezenterka pracowała na umowie kontraktowej B2B lub na zlecenie, pracodawca miał prawo rozwiązać z nią współpracę w czasie ciąży. 

Prawo wyraźnie podkreśla, że tylko umowa o pracę daję ciężarnej ochronę przed wypowiedzeniem. Pracownicy nie można wówczas zwolnić w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Chronione są także ciężarne zatrudnione na umowę o pracę na czas określony lub będące na okresie próbnym dłuższym niż miesiąc.  

Nie przegap