Obserwuj w Google News

"Hawkeye": Piotr Adamczyk mówi po rosyjsku? Kolejna wpadka w serialu Marvela

2 min. czytania
03.12.2021 12:07
Zareaguj Reakcja

W trzecim odcinku serialu Marvela "Hawkeye" nie uniknięto wpadki. Według oryginalnych napisów postać Piotra Adamczyka mówi... po rosyjsku.

Hawkeye - Piotr Adamczyk - kadr z serialu Marvela
fot. Dsiney+/materiały prasowe

Serial "Hawkeye" nie tylko szczególnie raduje fanów Marvela, ale również rodzimych widzów. Wszystko z powodu roli Piotra Adamczyka, który wciela się w jednego z antagonistów głównych bohaterów. Niestety osoby odpowiedzialne za napisy platformy Disney+ nie stanęły na wysokości zadania.

"Hawkeye": Piotr Adamczyk i wpadka w serialu Marvela

Wraz z premierą serialu Marvela "Hawkeye", polski internet oszalał na punkcie Piotra Adamczyka. Aktor skromnie zapowiadał, że gra postać epizodyczną, ale finalnie okazało się, że jego bohatera na ekranie jest całkiem sporo, a kiedy się pojawia, kradnie show, przynajmniej wśród polskiej części widzów.

Redakcja poleca

Mimo fenomenalnej roli Adamczyka i wątku polskiego, który ucieszył rodzimych fanów Marvela, osoby odpowiadające za angielskie napisy do serialu dostosowane do potrzep osób głuchych lub słabo słyszących, w trzecim odcinku zamieściły błędne informacje. W jednej ze scen grany przez Adamczyka Tomas rozmawia przez telefon po polsku ze swoją dziewczyną. Konwersacja toczy się w tle, ale wyraźnie słychać zdanie "O co ci chodzi?!". Na ekranie widnieje jednak napis "(SPEAKING RUSSIAN)", sugerujący, że rozmowa odbywa się po rosyjsku.

Hawkeye s01e03
fot. foto: print screen z Disney+
Hawkeye s01e03
fot. foto: print screen z Disney+

Trudno powiedzieć, dlaczego w serialu Marvela pojawiło się tego typu niedopatrzenie. Niewykluczone, że twórcy uznali za nieistotną informację, jakim językiem posługuje się postać Adamczyka. Warto pamiętać, że dla wielu osób z kręgów anglosaskich języki słowiańskie brzmią bardzo podobnie, więc możliwe, iż po prostu nie odróżniono rosyjskiego od polskiego. Osoba, która przygotowywała napisy, nie musiała też znać fabuły serialu i wiedzieć, że aktor wciela się w gangstera pochodzącego z polski, tym bardziej że nigdy tego typu informacja w samym serialu nie pada.

Redakcja poleca
11 (2012)
fot. Hawkeye

Nie zmienia to jednak faktu, że twórcy zaliczyli małą wpadkę. Warto pamiętać, że w komiksie Marvela "Hawkeye" autorstwa Matta Fractiona i Davida Aji z 2012 roku, na którym w dużej mierze bazuje nowy serial Marvela, również pojawiły się wątek polski. Jedną z pojawiających się w serii postaci jest Kazi Kazimierczak znany jako The Clown, który również występuje w adaptacji Disney+. Bohater jest Polakiem i w jednym z zeszytów padają polskie słowa, więc twórcy komiksu o wiele lepiej  zadbali o detale w materii zgodności językowej.

Redakcja poleca

"Hawkeye" odcinek 4: kiedy premiera?

Na trzech odcinkach przygoda Adamczyka z MCU zapewne się nie skończyła. Tomas powróci w kolejnych epizodach serialu "Hawkeye". Czwarty odcinek trafi na platformę Disney+ już 8 grudnia 2021 roku. Produkcja składa się z sześciu odcinków. W rolach głównych wystąpili Jeremy Renner, Hailee Steinfeld, Tony Dalton, Zahn McClarnon, Florence Pugh i Brian d'Arcy James. Platforma Disney+, na której można oglądać produkcję, nadal nie jest dostępna w Polsce.

RadioZET.pl

Najlepsze seriale superbohaterskie. 11 tytułów, które koniecznie powinniście obejrzeć