Obserwuj w Google News

Są pierwsze wypowiedzenia w TVP i TVP Info. „Ewakuacja lepsza od zwolnienia”

3 min. czytania
20.10.2023 11:23

Dziennikarze TVP mają  już powoli składać wypowiedzenia z pracy – tak przynajmniej wynika z najnowszych, nieoficjalnych doniesień. W siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej atmosfera ma być naprawdę gęsta, choć do prawdziwej rewolucji ma dojść dopiero za kilka miesięcy. Kto już teraz szuka sobie nowego zajęcia?

Są pierwsze wypowiedzenia w TVP i TVP Info. „Ewakuacja lepsza od zwolnienia”
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER + /TVP/East News

Nie jest tajemnicą, że przez ostatnie osiem lat telewizja publiczna bardzo sprzyjała ówczesnej partii rządzącej czyli Prawu i Sprawiedliwości. By zapewnić sobie jak najwięcej sprzymierzeńców w 2016 roku doszło do „dobrej zmiany” w wyniku której zwolniono dziennikarzy, którzy jawnie stawali po stronie opozycji, pozbywając się przy tym podstawy, na której powinny stać serwisy informacyjne, czyli rzetelności. Po wyborach parlamentarnych, które miały miejsce 15 października bieżącego roku, wiemy, że PiS nie utworzy już rządu, a to oznacza ogromne zmiany dla TVP. - Funkcjonariusze PiS będą rozliczeni - grzmiał Szymon Hołownia.

Zobacz też: Grobowa atmosfera w TVP. „Wszyscy boją się o pracę” po wyborach

Pierwsi dziennikarze zwalniają się z TVP

Wczoraj pisaliśmy o tym, że i na Woronicza, i w siedzibie TAI atmosfera jest grobowa. Ci, którzy brali udział w propagandzie PiS-u wiedzą, że teraz czeka ich zwolnienie, a później trudności ze znalezieniem nowej pracy. Służenie dla TVP i ówczesnej partii rządzącej okazało się „biletem w jedną stronę”. Jak donoszą Wirtualne Media, część zagrożonych zaczęła obmyślać już taktykę działania.

Nowy rząd ma uformować się w grudniu, a rewolucje w TVP mają zostać wprowadzone już w styczniu. Niektórzy nie chcą czekać na zwolnienie, uważają, że zdecydowanie lepiej wypadną na tym, jak sami złożą wypowiedzenie. Jak donosi wcześniej wspomniany portal, taką osobą ma być Bartłomiej Graczak, który prowadził „Wiadomości” i programy publicystyczne na TVP Info. Podobne działania miał podjąć też Adrian Borecki również z „Wiadomości”.

- Obecnie pracuję w TVP i nadal będę wykonywał w 100% swoje obowiązki. Mam parę dni wolnego, proszę to uszanować – zapewnia Borecki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Redakcja poleca

Popłoch w TVP. Co dziennikarze będą robić po zwolnieniach?

Dobrowolne odejście ma być wizerunkowo lepszą opcją niż zwolnienie. Bierze się też pod uwagę fakt, że odchodząc wcześniej można uniknąć medialnego szumu, jakie wywołają zwolnienia naprawdę głośnych nazwisk.

- Jeśli mają za co żyć, to ewakuacja może być dla nich wizerunkowo lepsza i bardziej honorowa niż zwolnienie. Czekanie do stycznia nie dla wszystkich będzie korzystne. Będą wtedy wymieniani w artykułach prasowych w jednym szeregu z najbardziej krytykowanymi twarzami TVP: Danutą Holecką, Michałem Adamczykiem, Magdaleną Ogórek, Miłoszem Kłeczkiem czy Michałem Rachoniem. Trudniej będzie im znaleźć pracę w innych mediach niż TV Republika. Zapewne kalkulują, że szybsze odejście to większa szansa na przejście na przykład do Polsatu czy innego medium, które zaakceptuje transfer po latach w TVP. Potem może zabraknąć miejsc w takich redakcjach albo będą postrzegani jako najbardziej PiS-owscy - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarz TVP.

Okazuje się też, że nie wszyscy myślą o szukaniu pracy w mediach. Nie jest tajemnicą, że publiczny nadawca nie szczędził środków na swoich pracowników, więc ci sprytniejsi zdążyli albo zainwestować, albo zaoszczędzić tyle, że będą mogli ruszyć z własnym biznesem.

– Większość osób wcale o tym nie myśli. W TVP można zarabiać więcej niż w Polsacie czy TVN. To pozwoliło na zgromadzenie przyzwoitych oszczędności albo inwestycje w nieruchomości, z których wynajmu można żyć. Niektórzy myślą o założeniu własnych działalności gospodarczych, zajmujących się m.in. public relations. Pamiętam jednego z dziennikarzy TVP, który pracował podczas poprzednich rządów PiS. Później zainwestował w agencję PR i przychodnię lekarską. Przypuszczam, że z tymi lepiej wynagradzanymi będzie teraz podobnie – mówił dalej informator Wirtualnych Mediów.

Nie przegap
Jakie wykształcenie mają gwiazdy TVP? Oto, co studiowali Holecka czy Norbi
15 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News