slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Quiz. Znasz zakazane piosenki? Spróbuj dokończyć tekst: "Siekiera, motyka..."

1 min. czytania
23.03.2024 09:03

Zakazane piosenki śpiewała ludność okupowanej Polski podczas II Wojny Światowej. Grały je podwórkowe kapele i nucili powstańcy. Pamiętasz teksty "Teraz jest wojna", "Siekiera, motyka", "Czerwone jabłuszko" i inne piosenki śpiewane na złość okupantowi? 

Quiz. Zakazane piosenki podczas wojny. Dokończ teksty
  • 10 pytań Rozpocznij quiz
fot. YouTube/kadr z filmu "Zakazane piosenki"
slot: billboard
slot: billboard

Podczas II Wojny Światowej Polacy walczyli z okupantem również satyrą i piosenką. Uliczni grajkowie śpiewali zabawne, często wykpiwające wroga teksty, które miały podnieść na duchu prześladowaną ludność. Nie brakowało też piosenek patriotycznych, ku pokrzepieniu serc, ale także nostalgicznej nuty o zburzonej Warszawie. 

Quiz. Dokończ teksty zakazanych piosnek z czasów okupacji 

Quiz: Znasz zakazane piosenki? Spróbuj dokończyć tekst: "Siekiera, motyka..."

1/10 "Siekiera, motyka, bimber, szklanka. W nocy ___, w dzień łapanka"
slot: rectangle
slot: billboard

Właśnie o tym jest pierwszy powojenny film polski "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego, którego premiera odbyła się 8 stycznia 1947 roku. Wiele z tamtych utworów jest chętnie śpiewanych do dzisiaj przez mieszkańców stolicy podczas obchodów upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego.

Najpopularniejsze zakazane piosenki z czasów okupacji to: "Teraz jest wojna", "Siekiera motyka", "Czerwone jabłuszko", "Warszawo ma!", "Dnia pierwszego września" i "Gdy w noc wrześniową". Warszawianie doskonale znają także powstańcze piosenki takie jak "Warszawskie dzieci", "Hymn Szarych Szeregów", "Hej, chłopcy, bagnet na broń" czy "Pałacyk Michla", wojenny hymn harcerskiego batalionu "Parasol".

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art