0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Quiz. Rozszyfruj mowę Kargula i Pawlaka. Kto miał dziadków zza Buga, ma łatwiej

1 min. czytania
22.03.2024 07:03

Mowa charakterystyczna dla Kresów Wschodnich jest pełna zabawnych określeń. Kresowizmy można było usłyszeć w dialogach Kargula i Pawlaka w "Samych swoich", którzy przybyli na Ziemie Odzyskane zza Buga. Pamiętasz ich język? Rozwiąż quiz i wyjaśnił znaczenie słówek używanych przez Kresowiaków. 

Quiz. Mowa kresowa zza Buga. Co znaczą te słówka Kargula i Pawlaka?
  • 14 pytań Rozpocznij quiz
fot. YouTube/"Nie ma mocnych" (screen)

W Krużewnikach był? A powie, co znaczą te słowa? Pytamy o mowę Kresów Wschodnich, taką jak posługiwali się Kargul i Pawlak w filmowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. Jeśli oglądałeś "Samych swoich", słyszałeś takie określania jak 'kałabania', 'bambaryło', 'rozdziawa', 'kociurbicha'/'kaczerbicha', 'bleszczaty' i wiele innych kresowizmów. Znasz ich znaczenie? 

Quiz. Kresowizmy Kargula i Pawlaka. Co oznaczają te wyrazy? 

Quiz: Rozszyfruj mowę Kargula i Pawlaka. Kto miał dziadków zza Buga, ma łatwiej

1/14 Kałabania to:

Język ludności zza Buga był zróżnicowany ze względu na wieloetniczny charakter regionu. Wpływy języków takich jak polski, białoruski, ukraiński, litewski sprawiły, że powstały charakterystyczne dla tych terenów dialekty i gwary. Cechuje się ona specyficznym akcentem, słownictwem oraz gramatyką, która może różnić się w zależności od konkretnego obszaru.

Mimo że mowa Kresów Wschodnich nie jest jednolita, charakteryzuje ją pewna wspólna tkanka kulturowa i językowa, która odzwierciedla długą historię i wielokulturowość regionu. Jednakże wskutek procesów historycznych, takich jak przesiedlenia, represje polityczne czy zmiany w polityce językowej, wiele elementów tej mowy uległo erozji lub zostało zastąpionych przez język ojczysty, szczególnie wśród młodszych pokoleń.

Nie przegap