Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023. Będzie powtórka głosowania? OGAE: „Nie ma szans”

3 min. czytania
07.03.2023 17:38
Zareaguj Reakcja

Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji „OGAE Polska” postanowiło rozwiać część wątpliwości związanych z szansami Polski na pozytywne zakończenie preselekcyjnego skandalu. Wygląda na to, że nadzieje na sprawiedliwe rozstrzygnięcie polskiego etapu wokalnych zmagań są dość płonne. Mamy do wyboru kilka scenariuszy.

Blanka Stajkow
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Nie milkną echa polskich preselekcji do Eurowizji 2023 – odkąd jurorzy na przekór głosom telewidzów ogłosili zwycięstwo Blanki Stajkow z piosenką „Solo” trwa walka o ujawnienie dokładnych danych z kart do głosowania Edyty GórniakMarka Sierockiego, Anety Woźniak, Marcina Kusego oraz Agustina Egurroli. Zniesmaczeni widzowie koncertu "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!" zarzucają Telewizji Polskiej „stawkę” i żądają, by nasz kraj na scenie w Liverpoolu reprezentował ich faworyt – Jann.

Zobacz także:  Eurowizja 2023. Edyta Górniak szantażowana i nękana. Żąda przeprosin

Eurowizja 2023. Trwa skandal po polskich preselekcjach. Widzowie ostrzegają: „Nie odpuścimy”

Tegoroczne preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji wzbudziły wiele kontrowersji – wygrana polsko-bułgarskiej wokalistki wywołała prawdziwą burzę w mediach społecznościowych – oburzeni internauci masowo odwiedzają profil Stajkow na Instagramie, próbując przekonać ją do rezygnacji. Mają ku temu poważne przesłanki – oprócz niesprawiedliwego głosowania i niewątpliwego braku talentu gwiazdki, powołują się m.in. na fakt, że na scenie TVP Blanka wystąpiła w towarzystwie tancerek Egurroli. Oliwy do ognia dolewa fakt, że informacja o wynikach pojawiła się na stronie Telewizji Polskiej... na kilka godzin przed występami artystów.

Naprawdę nie wstyd ci cieszyć się niesprawiedliwą wygraną? Zrezygnuj z udziału w Eurowizji i wyjdź z tego z twarzą, Polacy już wybrali swojego reprezentanta

 – apelują do piosenkarki zdenerwowani widzowie, jednak jak dotąd bezskutecznie.

Dziennikarze eurowizyjni wystosowali nawet apel do prezesa TVP, Mateusza Matyszkowicza, niestety zarówno stacja, jak i wykonawczyni „Solo” nie są zbyt skłonne do precyzyjnych wyjaśnień.

Redakcja poleca

Eurowizja 2023. Co się stanie, gdy Blanka Stajkow zrezygnuje? Znamy scenariusze

Wszystko wskazuje na to, że nie ma co liczyć na happy end eurowizyjnej afery. Mimo że Polacy domagają się powtórzenia preselekcji do Eurowizji 2023, redaktor naczelny portalu Eurowizja.org Kamil Polewski uważa, że pozostanie to jedynie w sferze marzeń.

Szans na powtórzenie preselekcji praktycznie nie ma. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu doszłoby do odwołania Blanki (rezygnacji, ujawnienia nieprawidłowości lub anulowania punktacji jurorów), możliwym scenariuszem byłaby rezygnacja Telewizji Polskiej z udziału w tegorocznym konkursie. Być może na tak późnym etapie i z przyczyn etycznych zdobywcy kolejnych miejsc nie zgodziliby się przyjąć oferty występu w Liverpoolu

 – powiedział w rozmowie z „Plotkiem”.

Wyjaśnił również, że milczenie ze strony Telewizji Polskiej i Blanki Stajkow przyniesie więcej szkód, niż pożytku – przynajmniej piosenkarce.

Im dłuższe milczenie w tej sprawie, tym większe powody do narażenia Blanki na krytyczne, czasem hejterskie komentarze w związku ze wskazanymi przez nas nieścisłościami oraz utwierdzanie opinii publicznej w przekonaniu o prawdziwości domniemywanych zarzutów

 – przekonywał Polewski, dodając, że być może należy przygotować się scenariusz podobny, jaki rozegrał się podczas jednych z zagranicznych preselekcji do Eurowizji.

- Faworytka fanów, Mirela, przegrała konkurs, a na jaw wyszły potencjalne powiązania jednego z trzech jurorów ze zwycięzcą. Sprawa otarła się nawet o hiszpański parlament, ale wyniki zostały utrzymane w mocy, a wybrany wykonawca zajął na Eurowizji ostatnie miejsce – opowiadał.

Myślicie, że piosenka „Solo” ma szansę powtórzyć ten zawrotny sukces?

RadioZet.pl/”Plotek”

Eurowizja Polska Ich Troje Edyta Górniak Michał Szpak
6 Zobacz galerię
fot. Youtube screen / Eurovision 2003, e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest