Zamknij
Znani leworęczni
  • 10 Zobacz
fot. Instagram

Choć nie każdy o tym wie, światowy show-biznes jest pełen osób leworęcznych. Wśród nich są m.in. Sylwester Stallone, Angelina Jolie i Jennifer Lawrence. Kto jeszcze?

Szacuje się, że nawet około 15 procent populacji reprezentują osoby leworęczne. Dominuje u nich prawa, a nie lewa półkula mózgu - jak u reszty społeczeństwa. Przez cale lata takie „odstępstwo od normy” przez wiele osób traktowane było jako powód do wstydu, a leworęcznych „przestawiano” na prawą rękę. Wbrew powszechnej opinii, leworęczność dotyczy nie tylko samego pisania, ale też wielu innych czynności, jak czesanie się, krojenie, czy jedzenie. Ponadto u wielu leworęcznych chodzi nie tylko o preferowanie lewej ręki, ale często także i oka, ucha – w zasadzie całej lewej strony ciała.

Dziś leworęczność nie jest powodem do tego, by czuć się gorszym, choć przed laty tak było. W swoim niedawnym wywiadzie wspomniała o tym leworęczna polska aktorka – Maja Hirsch. W szkole podstawowej spotkała się z niemiłymi komentarzami i przykrymi sytuacjami, kiedy ktoś próbował wymusić na niej używanie prawej ręki podczas jedzenia.

Zobacz także: Agnieszka Chylińska zrobiła na twarzy tatuaż z błędem? [FOTO]

Polskie i zagraniczne gwiazdy, które są leworęczne [GALERIA]

Dziś powszechnie wiadomo, że osoby leworęczne często mają duże uzdolnienia matematyczne, muzyczne i plastyczne. Czy to przypadek, że leworęczni byli m.in. Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Jimmy Hendrix i Paul McCartney, Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Pablo Picasso albo Albert Einstein?

Od 1992 roku na całym świecie obchodzony jest dzień osób leworęcznych, którzy przypada 13 sierpnia.

Także wśród najbardziej znanych gwiazd filmu czy muzyki mnóstwo jest osób leworęcznych. W niniejszej galerii przedstawiamy zaledwie niektórych. Wiedzieliście, że oni są leworęczni?