slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Gotowy na trudny quiz o latach 80. PRL-u? Tu zdobyć 70% to wyczyn. Spróbujesz?

2 min. czytania
25.06.2024 15:06

Przed tobą quiz o latach 80. PRL-u i 20 pytań o najważniejsze wydarzenia oraz życie codzienne w ostatniej dekadzie komuny. Przekrój tematów od Sasa do Lasa, więc warto mieć rozległą wiedzą o czasach słusznie minionych, choć wspominanych z nostalgią. Jeśli byłeś wówczas nastolatkiem, masz już szansę na komplet. Młodzież musi strzelać. 

Lata 80. PRL-u
  • 20 pytań Rozpocznij quiz
fot. Sławomir Sierzputowski/Agencja Wyborcza, YouTube, Marek Zajdler/East News, Narodowe Archiwum Cyfrowe
slot: billboard
slot: billboard

Quiz o PRL-u dla zaawansowanych. Pytamy o życie i wydarzenia lat 80. 

Lata 80. w PRL były czasem głębokich przemian, które przygotowały grunt pod demokratyczną transformację kraju. Zapaść systemu komunistycznego i społeczne przebudzenie w duchu solidarności zainicjowały proces głębokich przemian, które doprowadziły Polskę do upragnionej wolności. 

Quiz: Lata 80. w Polsce. Ile pamiętasz z ostatniej dekady PRL-u?

1/20 Jakiego programu nie wyemitowano 13 grudnia 1981 r., a zamiast tego na ekranie pojawił się gen. Jaruzelski?
slot: rectangle
slot: billboard

Ostatnia dekada PRL-u rozpoczęła się od głębokiego kryzysu gospodarczego. Narastające problemy z zaopatrzeniem, spadek produkcji przemysłowej oraz wzrost zadłużenia zagranicznego doprowadziły do pogorszenia się warunków życia ludności. Brakowało podstawowych produktów żywnościowych, co zmusiło rząd do wprowadzenia reglamentacji towarów i systemu kartkowego. Puste półki i stanie w kilometrowych kolejkach tam, gdzie coś "rzucili", stały się codziennością Polaków. 

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację gospodarczą oraz represyjną politykę władz w sierpniu 1980 roku wybuchły strajki, które rozpoczęły się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na fali społecznego ruszenia powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", na którego czele stanął Lech Wałęsa. Solidarność szybko zyskała masowe poparcie społeczne, stając się główną siłą opozycyjną wobec komunistycznego reżimu. Władze zgodziły się na ustępstwa, czego efektem było podpisanie porozumień sierpniowych. 

Trwający 16 miesięcy karnawał Solidarności zdławiło wprowadzenie przez świtę generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Nastąpiły internowania działaczy opozycji, brutalne pacyfikacje strajków oraz ograniczenia swobód obywatelskich. Solidarność musiała działać w podziemiu. Puste haki, ocet na półkach i kartki - z tym kojarzyć się będzie przeciętnemu obywatelowi stan wojenny, formalnie zniesiony 22 lipca 1983 roku. 

Sankcje nałożone przez USA i kraje zachodnie sprawiły, że władze komunistyczne nie były już w stanie poradzić sobie z zapaścią gospodarczą. Po kolejnej fali strajków podjęły rozmowy z Solidarnością. Rozmowy okrągłostołowe doprowadziły do porozumienia, które przewidywało m.in. przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. 

"Proszę państwa 4 czerwca '89 roku skończył się w Polsce komunizm" - ogłosiła Joanna Szczepkowska i choć stwierdzenie było nieco na wyrost, zwycięstwo opozycji solidarnościowej w wyborach 4 czerwca 1989 roku uznano za symboliczny początek nowej ery w historii Polski, przypieczętowanej wyborem Lecha Wałęsy na prezydenta wolnej i suwerennej RP. 

Redakcja poleca
slot: leaderboard_pod_art