Obserwuj w Google News

Czadoman pozwany przez „Ruda tańczy jak szalona”. Jest decyzja sądu

2 min. czytania
21.11.2023 11:18
Zareaguj Reakcja

Już od prawie dekady piosenka Czadomana „Ruda tańczy jak szalona” podbija dyskoteki. Utwór łatwo wpada w ucho i do tej pory osiągnął na YouTube ponad 133 mln wyświetleń. Jednak od kilku lat wokół piosenki trwa spór – Czadoman został pozwany o naruszenie praw autorskich.

Czadoman pozwany o naruszenie praw autorskich
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Paweł Dudek, znany szerzej jako Czadoman, od 2013 roku podbija polską scenę disco polo. Jednak jego kariera ma też cienie – od pięciu lat trwa spór z Mateuszem Kowalczykiem, znanym pod pseudonimem Mr Slide. Kowalczyk jest zdania, że jest współautorem kilku piosenek, w tym „Ruda tańczy jak szalona”. Sprawa trafiła do sądu. W 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Mr Slide jest współautorem utworów, ale już dwa lata później Sąd Apelacyjny zmienił zdanie.

Zobacz także:  Michał Wiśniewski straci krocie. Przez wyrok nie wystąpi na sylwestrze

Spór Czadomana i Mr Slide’a

W 2020 roku Sąd Apelacyjny orzekł, że Mr Slide jest odpowiedzialny jedynie za aranżację już gotowych utworów stworzonych przez Czadomana. Nie może być więc mowy o współautorstwie, a jedynie o opracowaniu. Mr Slide postanowił więc odwołać się do Sądu Najwyższego – uwzględniono skargę kasacyjną i sprawa znów wróciła do Sądu Apelacyjnego.

Sprawa jest mocno skomplikowana. Jak podaje „Rzeczpospolita”, Sąd Najwyższy wskazał, że ustalenia między twórcami nie są kluczowe, aby bezproblemowo określić współautorstwo w przypadku piosenki. „Ruda tańczy jak szalona”. Aranżer również może być uznany za współtwórcę, a ustalenia Sądu Apelacyjnego były błędne.

Redakcja poleca

Piosenki, które Czadoman przesłał Mr Slide’owi, miały formę szkiców i choć można było je uznać za utwór w rozumieniu prawa autorskiego, to dopiero po całym procesie twórczym nabrały kształtu. Znalazły się również na płycie. Aby rozstrzygnąć sprawę, Sąd Apelacyjny będzie musiał dokładnie przeanalizować udział obu artystów w tworzeniu piosenek.

Czy Sąd Apelacyjny przychyli się do argumentów Sądu Najwyższego i pełnomocników Mr Slide’a? Chodzi nie tylko o uznanie artysty jako współtwórcy, ale też o pieniądze. To jeszcze nie koniec batalii.

Źródło: Radio ZET/Rzeczpospolita

Nie przegap
Największe konflikty gwiazd. Aż lecą iskry, gdy się spotykają [GALERIA]
15 Zobacz galerię
fot. Karol Makurat/REPORTER, Tomasz Zukowski/East News, TRICOLORS/East News, Mateusz Jagielski/East News