Obserwuj w Google News

Nie żyje Sara Tavares. Była nie tylko gwiazdą Eurowizji

2 min. czytania
20.11.2023 07:43
Zareaguj Reakcja

Sara Tavers nie żyje. Portugalska gwiazda, znana m. in. z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, zmarła w wieku 45 lat. Kim była?

Nie żyje Sara Tavares. Gwiazda Eurowizji walczyła ze straszną chorobą
fot. Andrzej WRZESINSKI/East News

Zmarła Sara Tavares. Portugalska piosenkarka, która w 1994 roku stanęła na eurowizyjnej scenie, miała zaledwie 45 lat. Odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.

Redakcja poleca

Sara Tavares nie żyje

Kilka lat temu muzyczna kariera Sary Tavares została w gwałtowny i niespodziewany sposób przerwana. Zdiagnozowany u niej wcześniej nowotwór mózgu uniemożliwił jej pracę. Piosenkarka zmarła 19 listopada 2023 roku w jednym z lizbońskich szpitali.

Redakcja poleca

„Odkryliśmy ją trzydzieści lat temu […]. Ta Portugalka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka zawsze utrzymywała silny związek ze swoimi kolegami w ramach rozmaitych form współpracy […], a także wielką bliskość z muzyką i artystami afrykańskimi” – wspomina ją Rebelo de Sousa, portugalski przywódca.

Kim była Sara Tavares? Życie i kariera portugalskiej piosenkarki

Sara Tavares urodziła się 1 lutego 1978 roku w Portugalii w rodzinie pochodzących z Republiki Zielonego Przylądka imigrantów. Jako dziecko doświadczyła wielu trudów. Gdy jej ojciec opuścił rodzinę, matka zdecydowała się na przeprowadzkę na południe Portugalii. Zabrała ze sobą młodsze rodzeństwo Sary, ale nie ją. Tavares zamieszkała ze starszą kobietą. – Ale to było też moje szczęście, bo moje życie było bardziej stabilne niż moich braci i sióstr – tłumaczyła w rozmowie z The Guardian artystka.

Już w dzieciństwie Sara odznaczała się wyjątkowym talentem muzycznym, który w późniejszym czasie pozwolił jej wziąć udział w popularnym konkursie telewizyjnym „Chuva de Estrelas”. Wykonując piosenkę „One Moment In Time” Tavares zdobyła główną nagrodę.

Redakcja poleca

W wieku 16 lat została wytypowana do reprezentowania Portugalii na Eurowizji. Ostatecznie uplasowała się na ósmej pozycji, zapewniając swojemu krajowi jeden z najwyższych wyników w historii konkursu. Utwór, który zaprezentowała na eurowizyjnej scenie, znalazł się na jej debiutanckim EP „Sara Tavares & Shout”, który wydano w 1996 roku. Jej długogrający debiut ukazał się trzy lata później i nosił tytuł „Mi Ma Bo”. Ostatnie wydawnictwo autorstwa Tavares trafiło do sprzedaży w roku 2017. Krótko po tym piosenkarka zniknęła z przestrzeni publicznej.

Źródła: Radio ZET/The Guardian/PAP/Eurovoix

Nie przegap
Te gwiazdy pożegnaliśmy w 2023 roku. Wspominamy zmarłych
20 Zobacz galerię
fot. Artur Zawadzki/REPORTER + David Cheskin/Press Association/East News + Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Abaca/East News