Obserwuj w Google News

Michael Callan nie żyje. Gwiazdor "West Side Story" miał 86 lat

3 min. czytania
12.10.2022 08:14

Zmarł Michael Callan - amerykański aktor znany z musicalu "West Side Story" oraz westernów "Kasia Balou" i "Siedmiu wspaniałych nadjeżdża!". Miał 86 lat.

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

10 października 2022 roku odszedł Michael Callan. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym i scenicznym. Zasłynął rolami kinowymi oraz broadwayowskimi. Zmarł w wieku 86 lat.

Michael Callan nie żyje

O śmierci aktora poinformował między innymi portal Deadline, powołując się na anonimowe źródło. Callan zmarł w ośrodku Motion Picture & Television Country House and Hospital w Woodland Hills w Kalifornii. Przyczyną zgonu było zapalenie płuc.

Michael Callan
fot. foto: Everett Collection/Everett Collection/East News
Redakcja poleca

Michael Callan urodził się 22 listopada 1935 roku w Filadelfii jako Martin Harris Calinieff. Karierę artystyczną zaczął jako nastolatek, ucząc się śpiewu i tańca. W wieku 15 lat zaczął pracować jako tancerz w lokalnych klubach. Dwa lata później przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie występował pod pseudonimem Mickey Calin. W nowym mieście rozwijał swoją pasję. Zdobył role w przedstawieniach na Broadwayu. Grał między innymi w takich musicalach, jak "The Boy Friend" z 1954 czy "Catch a Star" z 1955 roku. W wieku 21 lat otrzymał rolę Riffa w oryginalnej obsadzie scenicznej wersji słynnej sztuki "West Side Story". Dzięki udziałowi w popularnym musicalu, został zauważony przez łowców talentów z Hollywood. W końcu w 1958 roku dostał propozycję 7-letniego kontraktu od wytwórni Columbia Pictures. Wtedy zmienił też pseudonim na Michael Callan.

Michael Callan: najważniejsze role aktora

Debiutem Callana na dużym ekranie był western "W drodze do Cordury" z 1959 roku z Garym Cooperem w roli głównej. W tym samym roku otrzymał główną rolę w dramacie "The Flying Fontaines", za którą był nominowany do Złotego Globu. Nagrodę zdobył rok później dzięki udziałowi w dramacie młodzieżowym "Because They're Young". Podczas współpracy z Columbia Pictures wystąpił między innymi w filmach "Tajemnicza wyspa", "Ulica Zachodnia 13", "Bon Voyage!" czy "The Interns". W 1963 roku zadebiutował w swoim pierwszym serialu - "Arrest and Trial".

W latach 60. Callan grał w takich tytułach, jak "Zwycięzcy", "Doktor Kildare", "The New Interns", "Occasional Wife", czy "The Felony Squad". Najbardziej znaną rolą aktora z tego okresu była postać Claya Boone'a z komediowego westernu "Kasia Ballou". W kolejnej dekadzie występował między innymi w serialach "Komisarz Ironside", "Marcus Welby, lekarz medycyny", "The F.B.I.", "Love, American Style", "McMillan i jego żona", "Police Story", "Barnaby Jones", "S.W.A.T.", "Statek miłości", "The Bionic Woman", "Aniołki Charliego" czy "Wszystko dla kariery" oraz filmach "Siedmiu wspaniałych nadjeżdża!", "Lepke", "Kot i kanarek" i "Tom Edison: The Boy Who Lit Up the World".

Kolejna dekada to między innymi "Skrupuły", "Drugie ujęcie", "Słodkie anioły", "Fantasy Island", "Tylko jedno życie", "Hardcastle i McCormick", "Nieustraszony", czy "Autostrada". W latach 90. Callan występował w takich produkcjach, jak "Dragnet", "Potwór z bagien", "Superboy", "Napisała: Morderstwo", czy "Viper". Najbardziej znaną rolą Callana z tego okresu była postać Mitcha z 3. części horroru "Karzeł". W nowym milenium aktor wystąpił już tylko w dwóch produkcjach - w komedii "Skazani na siebie" z 2003 roku i dramacie "The Still Life", który był ostatnim występem w jego karierze. Łącznie Callan zagrał w 90 rolach.

Redakcja poleca

Po zakończeniu kariery aktorskiej wyreżyserował dwa filmy dokumentalne - "One Million Motorcycles" i "Invasion of the Motorcycles: Laconia".

W 1960 roku Callan ożenił się z Carlyn Chapman. Para doczekała się dwóch córek - Dawn i Rebeki. Związek rozpadł się po 7 latach małżeństwa. Drugą żoną Callana była aktorka Patricia Harty. Małżeństwo zakończyło się rozwodem po dwóch latach - w 1970 roku. 5 lat później zawarł przysięgę małżeńską z Karen Malouf. Z tą partnerką był najdłużej, bo do roku 1984.

RadioZET.pl/Deadline