Obserwuj w Google News

Irene Papas nie żyje. Gwiazda "Greka Zorby" miała 96 lat. "Promieniowała greckością"

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
15.09.2022 07:41

Zmarła Irene Papas - grecka aktorka i piosenkarka znana z filmów "Grek Zorba" i "Działa Navarony". Miała 96 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

Lew pustyni - Irene Papas - kadr z filmu
fot. Everett Collection/East News

14 września 2022 roku odeszła Irene Papas. Była grecką aktorką i piosenkarką, która zyskała światową sławę, dzięki udziałowi w głośnych filmach. Zmarła w wieku 96 lat.

Irene Papas nie żyje

Jak podaje Deadline, informację o śmierci Papas potwierdziło greckie Ministerstwo Kultury. Stojąca na czele resortu Lina G. Mendoni wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Wspaniała, majestatyczna, dynamiczna Irene Papas była uosobieniem greckiej urody na ekranie kinowym i na scenie teatralnej, międzynarodowa aktorka, która promieniowała greckością.

Nie podano przyczyny śmierci aktorki. Wiadomo jednak, że od kilku lat zmagała się z chorobą Alzheimera.

Redakcja poleca

Irene Papas urodziła się 3 września 1926 roku w wiosce Chiliomodi nieopodal Koryntu jako Irene Lelekou. Jej ojciec - Stavros Lelekos, był nauczycielem aktorstwa w szkole Sofikós. Od dziecka wcielała się w różne role podczas zabaw, często odtwarzając widziane sztuki teatralne. W wieku 7 lat przeprowadziła się z rodzicami do Aten. Ukończyła Royal School of Dramatic Art w stolicy Grecji, ale z trudnościami - nie podobał się jej skostniały system i przestarzałe podejście do aktorstwa.

Papas zaczęła swoją karierę aktorską od teatru. Występowała w tym czasie w różnych przedstawieniach - od klasycznych sztuk po bardziej nowatorskie formy sceniczne. Teatr był dla niej ważny również po zyskaniu sławy aktorki filmowej. Występowała wówczas na deskach w Nowym Jorku, również na Broadwayu.

Jednak to kino sprawiło, że o Papas usłyszał cały świat. Przed kamerą zadebiutowała w 1948 roku w filmie "Hamenoi angeloi". Jej talent dostrzegł słynny grecki reżyser i producent filmowy Elia Kazan. W 1951 roku zagrała w filmie "Umarłe miasto", a dwa lata później w "Niewiernych". Pierwszy z filmów trafił na Festiwal Filmowy w Cannes, gdzie Papas została zauważona przez międzynarodowe grono filmowców. Dzięki temu podpisała kontrakt z włoską wytwórnią Lux Film i w ciągu kilku kolejnych lat zagrała w kilku filmach firmy, w tym w dramacie historycznym "Teodora, cesarzowa bizantyjska" z 1954 roku. Dwa lata później wystąpiła w produkcji "Opowieść o złym człowieku" oraz swoim pierwszym serialu - "I tre moschettieri".

Karierę w Hollywood rozpoczęła od niskobudżetowego filmu "The Man from Cairo" z 1953 roku. Trzy lata później pojawiła się w obsadzie westernu "Opowieść o złym człowieku". W kolejnej dekadzie zagrała w swoich dwóch najsłynniejszych filmach - "Działach Navarony" z 1961 oraz "Greku Zorbie" z 1964 roku. W pierwszej produkcji wcieliła się w partyzantkę Marię Pappadimos, w drugim we wdowę. W tym okresie wystąpiła również w adaptacji dwóch klasycznych sztuk greckich - "Antygonie" i "Elektrze", w których wcieliła się w tytułowe bohaterki.

Redakcja poleca

Mimo sukcesu i docenieniu przez krytyków, Papas miała dwuletnią przerwę w karierze. W kolejnych latach grała w takich filmach, jak "Księżycowe prządki", "Każdemu swoje", "Odyseja", "Braterstwo", "Z", "Ecce Homo", "Królewskie marzenie", "Anna tysiąca dni", "Trojańskie kobiety", "Skandal w Rzymie", "Nie torturuj kaczuszki", "Piąta ofensywa", "Mojżesz prawodawca", "Mesjasz", "Ifigenia", "Krwawe gody", "Lew pustyni", "Ucieczka w noc", "Słodka kraina", "Wyspa", "Ocean", "Bocznymi dolinami", czy "Ruchome słowa". Po raz ostatni zagrała w filmie "Ecuba - Il film" z 2004 roku. Łącznie zagrała w ponad 80 tytułach.

W ciągu swojej kariery Papas wystąpiła u boku takich gwiazd Hollywood, jak Gregory Peck, Kirk Douglas, Katharine Hepburn, Richard Burton, James Cagney, Maximilian Schell, David Niven, Vanessa Redgrave, Oliver Reed i oczywiście Anthony Peck. W 1969 roku zaczęła karierę muzyczną jako piosenkarka. Wydała płytę "Songs of Theodorakis". Gościnnie pojawiła się na albumie "666" greckiej grupy rockowej Aphrodite's Child. W 1979 roku ukazała się płyta "Odes" łącząca grecki folk z elektroniką. Jej ostatni krążek - "Rapsodies" wyszedł w 1986 roku.

Irene Papas w 1947 roku wyszła za reżysera Alkisa Papasa, z którym rozwiodła się po 4 latach. W 1954 roku rozpoczęła długi romans z amerykańskim gwiazdorem Marlonem Brando. Relacja wyszła na jaw wiele lat później, po śmierci aktora. W 1957 roku wyszła ponownie za mąż za producenta filmowego José Kohna. To małżeństwo również nie przetrwało. W 1967 roku dołączyła do bojkotu ówczesnej władzy w Grecji, za co została wyrzucona z kraju. Wróciła do Grecji dopiero w 1974, kiedy junta upadła.

RadioZET.pl/Deadline