slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Marsha Hunt nie żyje. Gwiazda Hollywood miała 104 lata

3 min. czytania
12.09.2022 08:47

Nie żyje Marsha Hunt - amerykańska aktorka, modelka i aktywistka, której kariera trwała niemal 80 lat. Zmarła w wieku 104 lat, wystepując w ponad 100 produkcjach.

Marsha Hunt
fot. AP/Associated Press/East News
slot: billboard
slot: billboard

7 września 2022 roku odeszła Marsha Hunt. Była gwiazdą filmową Złotej Ery Hollywood, a także modelką i aktywistką walczącą głównie przeciwko organizacji rządowej House Un-American Activities Committee. Zmarła w wieku 104 lat.

Marsha Hunt nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć artystki potwierdził Allan Hunt - jej siostrzeniec, aktor, reżyser i opiekun oraz Elizabeth Lauritsen. Powodem zgonu były przyczyny naturalne.

Redakcja poleca

Marsha Hunt urodziła się 17 października 1917 roku w Chicago. Kiedy była dzieckiem, przeprowadziła się wraz z rodzicami do Nowego Jorku. Tam zaczęła występować w przedstawieniach szkolnych. Ukończyła Horace Mann High School for Girls. Mimo próśb rodziców o pójście na studia, Hunt postanowiła rozpocząć karierę modelki. Podpisała umowę z John Powers Agency, ale jednocześnie pobierała lekcje aktorstwa w Theodora Irvine Studio. Szybko stała się jedną z najlepiej opłacanych modelek.

Początkowo chciała być aktorką sceniczną, ale jako 17-latka podpisała umowę z Paramount Pictures. Zadebiutowała w filmie "The Virginia Judge". Od 1935 do 1938 roku wystąpiła w 12 filmach wytwórni, między innymi "Easy to Take", "Gentle Julia", "Anonimowy kochanek", "The Accusing Finger" i "Murder Goes to College". W tym okresie wystąpiła również w dwóch produkcjach konkurencji - RKO i 20th Century Fox.

Po zakończeniu kontraktu Hunt występowała w filmach klasy B. Po okresie posuchy zdobyła rolę drugoplanową w filmie "These Glamour Girls" z 1939 roku u boku Lany Turner i Lew Ayresa. W kolejnych latach wystąpiła w takich tytułach, jak "W pogoni za mężem", "Duma i uprzedzenie", czy "Cheers for Miss Bishop".

W 1941 roku przyszła pora na kontrakt z kolejną dużą wytwórnią - MGM, z którą współpracowała przez 6 lat, co zaowocowało rolami w 21 filmach, między innymi "Kwiatach pokrytych kurzem", "Komedii ludzkiej", "Piloci #5", "Upadłym aniele" czy "Muzyce dla milionów". W tym okresie wystąpiła w jednej z pierwszych produkcji o Holokauście -  "None Shall Escape", w której wcieliła się w Polkę Marję Pacierkowski - narzeczoną nazistowskiego oficera. W 1945 roku dołączyła do organizacji Screen Actors Guild.

W 1947 roku dołączyła wraz z mężem do Committee for the First Amendment - instytucji sprzeciwiającej się działaniu rządowej grupy House Committee on Unamerican Activities, zajmującej się tropieniem i karaniem wszelkiego rodzaju "nieamerykańskich" zachowań. Była ostatnią żyjącą członkinią Committee for the First Amendment. Zaangażowanie polityczne odbiło się na karierze Hunt. Po udziale w jednym z protestów została poproszona przez hollywoodzkich producentów o porzucenie walki z HCUA. Odmówiła, przez co przestała być obsadzana w filmach.

Aktorka była zmuszona szukać pracy w telewizji. Zaczęła występować w teatrach telewizji oraz serialach. Jej pierwszym serialem był "Danger" z 1950 roku. W tym okresie grała między innymi w takich produkcjach, jak "Aktorzy i grzech", "Szczęśliwy czas", "Bombowce B-52", "Panic!", "Alfred Hitchcock przedstawia" czy "Peck's Bad Girl". W kolejnych dekadach kontynuowała granie w serialach, występując w wielu znanych tytułach, na przykład "Gunsmoke", "Strefa mroku", "The Defenders", "Marcus Welby, lekarz medycyny", "Komisarz Ironside", "Police Story", "Napisała: Morderstwo", "Matlock", czy "Star Trek: Następne pokolenie".

Ostatnią rolą Hunt była postać Norah Strinberg w filmie telewizyjnym z 2008 roku "Meurtres à l'Empire State Building". Łącznie zagrała w niemal 120 tytułach, a jej kariera trwała prawie 80 lat. 

Redakcja poleca

Marsha Hunt słynęła też ze swojej działalności charytatywnej. W 1955 roku zainteresowała się głodem krajów Trzeciego Świata. Wielokrotnie występowała na różnego rodzaju przemówieniach, nagłaśniając temat. Powołała również do życia fundację dla osób bezdomnych z San Fernando Valley. W 1960 roku wystąpiła u boku Paula Newmana, Jean Simmons i Binga Crosby'ego w specjalnej audycji, której zdaniem było poruszenie kwestii pomocy uchodźcom. Do końca życia ważne dla niej było rozwiązywanie takich problemów jak głód i ubóstwo, pokój na świecie czy zanieczyszczenie środowiska.

W 1938 roku Hunt wyszła za Jerry'ego Hoppera - szefa działu montażystów w Paramount, a także reżysera. Para rozeszła się po 5 latach małżeństwa. W 1946 roku aktorka poślubiła Roberta Presnella Juniora - radiowca i scenarzystę. Para doczekała się córki, która jednak zmarła dzień po narodzinach. W kolejnych latach pełnili funkcję przybranych rodziców. Pozostali małżeństwem do śmierci Presnella w 1986 roku.

RadioZET.pl/Deadline

slot: leaderboard_pod_art