Obserwuj w Google News

Wiesław Zięba nie żyje. Twórca kultowych polskich dobranocek miał 75 lat

2 min. czytania
14.09.2022 16:37
Zareaguj Reakcja

Wiesław Zięba nie żyje. W wieku 75 lat zmarł ceniony ilustrator i reżyser filmów animowanych. Jego rysunki mogliśmy podziwiać w kultowych polskich bajkach takich jak "Reksio" czy "Bolek i Lolek".

Wiesław Zięba nie żyje
fot. screen: YouTube Frank Olson Twins

Wiesław Zięba nie żyje. Twórca filmów animowanych miał 75 lat

Wiesław Zięba nie żyje. W poniedziałek 12 września 2022 roku w wieku 75 lat zmarł jeden z najbardziej cenionych polskich artystów związanych z filmami animowanymi. Informację o śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

- 12 września w wieku 75 lat zmarł Wiesław Zięba. Wiesław Zięba, Scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów rysunkowych. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza w kraju i na świecie - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Informacja o odejściu Zięby pojawiła się także na profilu Studia Filmów Rysunkowych.

Redakcja poleca

Wiesław Zięba nie żyje. Współtwórca "Reksia" i "Bolka i Lolka" zmarł w wieku 75 lat

- Właśnie dotarła do nas smutna informacja .12 września 2022 roku zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych – Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych takie jak „Pampalini łowca zwierząt„, „Reksio” czy „Bolek i Lolek". Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie - czytamy w oświadczeniu SFR.

Wiesław Zięba w 2008 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Siedem lat później dołączył do grona ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Znany był między innymi z serii o Wiklinowej Zatoce oraz obraz "Zima", który otrzymał nagrodę "Filmu".

Bliskim i przyjaciołom zmarłego składamy wyrazy współczucia.