Obserwuj w Google News

Filmy do matury - podpowiadamy najlepsze tytuły, które warto obejrzeć przed maturą

3 min. czytania
Aktualizacja 20.01.2021
23.12.2020 09:48

Filmy do matury to nie tylko ekranizacje lektur szkolnych. Nawet współczesne dzieła kinematografii mogą ci się przydać podczas egzaminu dojrzałości. Sprawdź, jakie filmy warto obejrzeć przed maturą!

Uczniowie siedzą na schodach z książkami w ręce
fot. Shutterstock

Matura to stresujące wydarzenie w życiu każdego wchodzącego w dorosłość młodego człowieka. Wszak podchodząc do egzaminu dojrzałości trzeba nie tylko mieć opanowaną wiedzę z trzech lat liceum (a nawet z podstawówki), ale w dodatku umieć wykorzystać ją w kontekście innych tekstów kultury. Sprawdź, jakie filmy do wykorzystania na maturze szczególnie warto obejrzeć!

Filmy do matury z języka polskiego: motywy biblijne

Na początek mamy dla Was filmy do wykorzystania na maturze z motywem biblijnym, który często pojawia się na maturze z języka polskiego. Następnie przygotowaliśmy spis filmów z konkretnych epok. 

  • “Pasja” (2004) - porażający swoją brutalnością film w reżyserii Mela Gibsona to opowieść o ostatnich 12 godzinach życia Jezusa, pokazanych w bardzo realistyczny sposób.
  • “Dekalog” (1989) - cykl dziesięciu filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Kieślowskiego. Każda z części opowiada osobną, zamkniętą historię, odpowiadającą innemu z przykazań. Bohaterów wszystkich części łączy miejsce zamieszkania - blok na jednym z warszawskich osiedli.

Filmy do wykorzystania na maturze: Średniowiecze

  • “Krzyżacy” (1960) - to historia młodego rycerza, Zbyszka z Bogdańca, który ze wszystkich sił walczy z Krzyżakami, chcąc w ten sposób zemścić się na złu, jakie przedstawiciele zakonu wyrządzili jego rodzinie.
  • “Braveheart: Waleczne Serce” (1995) - Szkocja, XIII wiek. Po brutalnym zabójstwie ukochanej żony z rąk angielskich żołnierzy, William Wallace zwołuje rodaków do walki. Razem Szkoci wyruszają stawić czoła znienawidzonej angielskiej monarchii.
  • “Imię róży” (1986) - Włochy, początek XIV wieku. Franciszkanin William z Baskerville dostaje zadanie wyjaśnienia okoliczności śmierci zakonnika z klasztoru Benedyktynów. Kiedy ginąć zaczynają kolejni duchowni, w zakonie wybucha panika.

Zobacz także:  Matura 2021: kiedy będzie? Data, terminy, harmonogram [EGZAMINY MATURALNE CKE]

Filmy przydatne do matury: Renesans

  • “Maria, królowa Szkotów” (2018) - barwna opowieść o życiu charyzmatycznej królowej Marii Stuart i jej skomplikowanej relacji z Elżbietą I. Gwiazdorska obsada z Saoirse Ronan i Margot Robbie na czele to dodatkowy atut.
  • “Elizabeth” (1998) - Elżbieta (w tej roli nominowana do Oscara Cate Blanchett) obejmuje angielski tron. Choć to ona jest prawowitą władczynią, to wie, że jeśli stanie na ślubnym kobiercu, to jej mąż będzie rządził. Silna i niezależna, postanawia nigdy nie zostać niczyją żoną.

Matura – najlepsze filmy: Oświecenie

  • “Amadeusz” (1984) - młody Mozart przybywa do Wiednia, by zaprezentować stołecznej elicie swoją twórczość. Pojawienie się konkurencji w mieście nie podoba się jednak nadwornemu kompozytorowi cesarza Józefa II. Między muzykami natychmiast rodzi się konflikt.
  • "Maria Antonina" (2006) - tytułowa monarchini jako nastolatka przyjeżdża z Austrii do francuskiej stolicy, by poślubić następcę tronu. Dziewczyna szybko przyswaja wiedzę na temat życia na dworze, jednak często staje się bohaterką obyczajowych skandali. To zaś zaczyna budzić niechęć jej poddanych.
Redakcja poleca

Filmy przydatne do matury: Romantyzm

  • “Pan Tadeusz” (2005) - 18-letni Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski) wraca do rodzinnego majątku. Jego stryj chce go wyswatać z Zosią Horeszkówną (debiutująca na ekranie Alicja Bachleda-Curuś), co miałoby pogodzić zwaśnione od wielu lat rody.
  • “Duma i uprzedzenie” (2005) - ekranizacja klasycznej powieści Jane Austen w gwiazdorskiej obsadzie. Życie pięciu sióstr zmienia się, gdy w sąsiedztwie zamieszkuje dwóch przystojnych kawalerów.

Filmy do matury: motyw pozytywizmu

  • “Doktor Judym” (1976) - tytułowy doktor to młody i obiecujący lekarz, przed którym stają perspektywy na świetlaną przyszłość. Judym odrzuca jednak możliwość rozwoju kariery na rzecz pracy społecznej.
  • “Trędowata” (1976) - Uboga guwernantka zakochuje się w synu swoich przełożonych. Choć uczucie jest odwzajemnione, to na drodze do szczęścia młodych stają konwenanse i uprzedzenia rodziny ordynata.

Filmy do obejrzenia przed maturą: Młoda Polska i 20-lecie międzywojenne

  • “Wesele” (1972) - młodopolski klimat tekstu Stanisława Wyspiańskiego udało się zachować nie tylko dzięki wiernemu oryginałowi scenariuszowi, ale również za sprawą dopracowanej w szczegółach scenografii, muzyce i zdjęciom.
  • “Chinatown” (1974) - akcja “Chinatown” rozgrywa się w latach 30., a głównym bohaterem filmu jest nieco “pechowy” prywatny detektyw, który upatruje szansę na odwrócenie swojej złej passy dzięki sprawie zleconej mu przez rodzinę Mulwrayów. 

Filmy na maturę: II wojna światowa i Holokaust

  • "Lista Schindlera” (1993) - oparta na faktach historia niemieckiego przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej uratował ponad 1100 Żydów. To dzięki niemu nie trafili oni do obozów zagłady.
  • “Pianista” (2002) - dramatyczne przeżycia polskiego pianisty i kompozytora, Władysława Szpilmana, który w czasie II wojny światowej próbuje przeżyć w okupowanej przez Niemców Warszawie.

Zobacz także:  Najlepsze filmy o miłości nastolatków. TOP 34