Obserwuj w Google News

Jak oglądać filmy Marvela? Podpowiadamy dwie kolejności, w jakich można je obejrzeć

5 min. czytania
Aktualizacja 09.12.2020
09.12.2020 20:23
Zareaguj Reakcja

Filmy Marvela są fajne, ale nie wszyscy wiedzą, w jakiej kolejności je oglądać, żeby się nie pogubić. Podpowiadamy, jak oglądać filmy Marvela chronologicznie.

Robert Downey Jr. jako "Iron Man" w filmie Marvela
fot. Zade Rosenthal/Everett Collection/East News

Uniwersum Marvela z roku na rok znacznie się rozrasta. W związku z tym wielu zastanawia się, w jakiej kolejności powinno się oglądać filmy Marvela. Zdarza się, że filmy o superbohaterach oglądamy w przypadkowej kolejności, przez co łatwo pogubić nam się w fabule. Zwłaszcza że po każdym  filmie Marvela zapowiadane są kolejne części, które w pewien sposób są powiązane z przedstawionymi w produkcji wydarzeniami. Jak zatem chronologicznie ułożyć filmy Marvela, żeby obejrzeć je w odpowiedniej kolejności? Możesz to zrobić na dwa sposoby!

Zobacz także: Oto najpopularniejsze i najnowsze filmy Disneya! TOP 50

Marvel filmy: kolejność chronologiczna. Jak oglądać filmy Marvela?

Kolejność oglądania filmów Marvela pozostaje tajemnicą dla wielu widzów. Przedstawiłam wam sylwetki tych najpopularniejszych bohaterów. W świecie Marvela jest ich jednak znacznie więcej i każdy z nich jest istotny, jeżeli chodzi o historię. Marvel wydaje rocznie kilka filmów o superbohaterach i miesza ich losy ze sobą. Jak zatem obejrzeć każdy z nich chronologicznie tak, żeby zachować ciąg zdarzeń? Podpowiadamy, jak oglądać filmy Marvela.

Redakcja poleca

Przede wszystkim możecie wziąć pod uwagę kolejność, w jakiej filmy Marvela ukazywały się w kinach. Możecie zatem zachować kolejność zaproponowaną przez twórców i w ten sposób obejrzeć wszystkie części. 

Oto kolejność chronologiczna ukazywania się filmów Marvela na ekranie: 

 1. Iron Man (2008)
 2. Incredible Hulk (2008)
 3. Iron Man 2 (2010)
 4. Thor (2011)
 5. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
 6. Avengers (2012)
 7. Iron Man 3 (2013)
 8. Thor: Mroczny świat (2013)
 9. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
 10. Strażnicy galaktyki (2014)
 11. Avengers: Czas Ultrona (2015)
 12. Ant-Man (2015)
 13. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016)
 14. Doktor Strange (2016)
 15. Strażnicy Galaktyki 2 (2017)
 16. Spider-Man: Homecoming (2017)
 17. Thor: Ragnarok (2017)
 18. Czarna Pantera (2018)
 19. Avengers: Infinity War (2018)
 20. Ant-Man and The Wasp (2018)
 21. Kapitan Marvel (2019)
 22. Avengers: Koniec gry (2019)
 23. Spider-Man: Daleko od domu (2019)

Zobacz także: Filmy akcji: 6 najlepszych produkcji, które musicie obejrzeć

Marvel filmy: kolejność z podziałem na fazy uniwersum

Na drugiej liście jednak znajdziecie kolejność, która odpowiada historii uniwersum Marvela. Jeżeli zatem chcecie zachować ciąg opowieści, co polecamy, zdecydujcie się na drugą kolejność. To właśnie ona jest podzielona na fazy, o których wspomniałam wyżej.

Filmy Marvela: kolejność chronologiczna jeżeli chodzi o historię uniwersum (z podziałem na fazy):

Faza I:

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 2. Iron Man
 3. Iron Man 2
 4. Incredible Hulk
 5. Thor
 6. Avengers

Faza II:

 1. Iron Man 3
 2. Thor: Mroczny świat
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 4. Strażnicy Galaktyki
 5. Strażnicy Galaktyki vol. 2
 6. Avengers: Czas Ultrona
 7. Ant-Man

Faza III: 

 1. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
 2. Doktor Strange
 3. Spider-Man: Homecoming
 4. Thor: Ragnarok
 5. Czarna Pantera
 6. Ant-Man 2
 7. Kapitan Marvel
 8. Avengers: Koniec gry
 9. Spider-Man: Daleko od domu

IV fazę rozpocznie film "Czara wdowa".

Zobacz także: Oto najlepsze filmy sensacyjne. TOP 10 klasyków filmu akcji

Marvel filmy: fazy uniwersum Mervela - na czym polegają?

W przypadku filmów Marvela często możecie znaleźć określenie typu "film zalicza się do fazy pierwszej". Jest to bardzo enigmatyczne, przez co odbiór produkcji staje się nieco bardziej skomplikowany. W rzeczywistości wystarczy dowiedzieć się, o co chodzi w każdej z faz, żeby nie mieć problemu z odbiorem filmów Marvela. To właśnie fazy wprowadzają ład i porządek do uniwersum.

Pierwsza faza ukazuje genezę superbohaterów. Dowiadujemy się w niej, skąd tak naprawdę wywodzą się nasi bohaterowie, m.in.: Iron Man, Hulk i Thor. Ta faza kończy się opowieścią o powstaniu Avengersów.

Druga faza ukazuje nam konsekwencje powstania Avengersów. Oprócz tego, że poznajemy w niej dalsze losy naszych ulubionych bohaterów, to są one splątane z innymi postaciami. To właśnie te nowe postaci, w jakiś sposób powiązane z Avengersami, są głównym punktem tej fazy produkcji Marvela.

Czym natomiast charakteryzuje się faza trzecia? To nic innego jak rozdział superbohaterów, którzy podzielili się na dwie grupy. W uniwersum pojawiły się też inne postaci, które mają duży wpływ na naszych Avengersów. Obecnie mówi się już nawet o czwartej fazie, w której to bohaterowie całkowicie się wymienią.

Zobacz także: Najlepsze filmy przygodowe w historii światowego kina. TOP 50

Filmy Marvela: najpopularniejsi bohaterowie

W uniwersum Marvela najważniejsi są właśnie superbohaterowie. To właśnie o nich powstały komiksy, które potem zostały zekranizowane. To oni są idolami małych chłopców od zarania dziejów. W końcu bohaterowie Marvela łączą siły, żeby zawalczyć ze złem w kultowych "Avengersach". O każdym z nich można wiele powiedzieć. Zanim zatem przedstawimy wam kolejność filmów Marvela, zapoznajcie się z ich bohaterami.

Iron Man

Tony Stark urodził się 29 maja 1970 roku. Jest geniuszem technologicznym i zadufanym w sobie playboyem, który potrafi zdobyć każdą kobietę. Po ojcu odziedziczył firmę w przemyśle zbrojeniowym Stark Industries. Stworzył swoją zbroję, którą zaczął wykorzystywać w celach pokojowych. Następnie Stark został zaproszony do T.A.R.C.Z.Y. i zostaje jej konsultantem oraz jednym z "Avengersów". W postać Iron Mana w filmach wcielił się Robert Downey Jr.

Kapitan Ameryka

Steven "Steve" Rogers nie został przyjęty do amerykańskiej armii z powodów zdrowotnych. Dostał jednak propozycję uczestniczenia w tajnym projekcie wojskowym, mającym stworzyć oddział superżołnierzy. Otrzymał serum, dzięki któremu zwiększyła się jego siła fizyczna, szybkość, inteligencja oraz wytrzymałość. To właśnie do niego należy legendarna tarcza wykonana z vibranium. W rolę Kapitana Ameryki w filmach wcielił się Chris Evans.

Thor

Nordycki bóg również znalazł swoje miejsce w uniwersum Marvela. To syn Odyna, którego bronią jest młot Mjolnir. To jeden z najsilniejszych superbohaterów, a z pewnością jest najsilniejszym Asgarczykiem. Jego bratem jest przebiegły Loki, który chciałby przejąć władzę w Asgardzie, jednak na drodze mu stoi właśnie Thor. W rolę głównego bohatera w filmach wcielił się Chris Hemsworth.

Hulk

Ten superbohater zazwyczaj wymyka się spod kontroli. Fizyk, Robert Bruce Banner, w wyniku wypadku został napromieniowany, przez co niekontrolowanie zamienia się w Hulka - wielkiego, zielonego giganta, który zachowuje się nieobliczalnie, jednak współpracuje z pozostałymi Avengersami w celu ratowania świata. W postać Bannera w filmie wciela się Eric Bana.

Czarna Wdowa

Natalia Romanova to sowiecki szpieg, który pojawia się po raz pierwszy w uniwersum Marvela jako antagonistka Iron Mana. Ostatecznie jednak przechodzi na dobrą stronę mocy i ucieka do stanów, po czym staje się agentem T.A.R.C.Z.Y. i dołącza do Avengersów. Jest to jedna z najpiękniejszych superbohaterek. Zajęła nawet 31. miejsce w rankingu na najseksowniejszą kobietę w świecie komiksu. W jej postać w filmie wcieliła się Scarlett Johansson.   

Kapitan Marvel

Niech was nazwa nie zmyli! To najsilniejsza superbohaterka w świecie Marvela. Carol Danvers, bo tak się nazywa, odniosła poważne obrażenia w wyniku eksplozji urządzenia rasy Kree. W jego wyniku stała się hybrydą człowieka i przedstawiciela Kree, którzy w rzeczywistości okazali się antagonistami. Ona natomiast wraca na Ziemię, żeby ratować ludzkość przy pomocy swoich nadludzkich zdolności. To pierwsza superbohaterka Marvela, której historia została z ekranizowana. W rolę Kapitan Marvel wcieliła się Bree Larson.

Zobacz także: Ranking filmów. 100 najlepszych filmów w historii kina!

Zaczynali pojawiać się produkcjach Disneya, gdy byli jeszcze dziećmi. Część z nich zrobiła wielką karierę, inni odeszli w zapomnienie. Czym się obecnie zajmują i jak wyglądają?

Gwiazdy Disneya - jak się zmieniły przez lata i czym się obecnie zajmują?