Zamknij

Do kiedy jest okres wielkanocny 2021? Do kiedy obowiązuje okres wielkanocny? [DATA, TERMIN]

12.04.2021 12:11

Do kiedy obowiązuje okres wielkanocny? Czas ten mierzy się od Wigilii Paschalnej do święta Zesłania Ducha Świętego. Poniżej podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia okresu wielkanocnego 2021.

Do kiedy jest okres wielkanocny 2021? Do kiedy obowiązuje okres wielkanocny? [DATA, TERMIN]
fot. Shutterstock

Do kiedy jest okres wielkanocny?

Okres wielkanocny obowiązuje od Wigilii Paschalnej (4 kwietnia) do niedzieli Zesłania Ducha Świętego (23 maja), czyli przez 50 dni.

Święto Zesłania Ducha Świętego nazywa się Pięćdziesiątnicą. Według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem.

Okres wielkanocny 2021: co to jest?

Okres wielkanocny (łac. tempus paschale) – okres w roku liturgicznym trwający od wigilii paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego (to jest 50 dni). W tym okresie używa się w liturgii Kościoła katolickiego białego koloru szat liturgicznych. Rozważa się w nim Zmartwychwstanie Pańskie.

W Godzinie Czytań katolicy czytają listy św. Piotra, a w liturgii Słowa fragmenty Dziejów Apostolskich.

Kalendarz wielkanocny 2021 - kiedy Wielki Tydzień, pierwszy i drugi dzień świąt?

Do kiedy obowiązuje okres wielkanocny?

Po zakończeniu okresu wielkanocnego, czyli od 24 maja, do I Nieszporów I Niedzieli Adwentu (28 listopada) obowiązuje okres zwykły.

RadioZET.pl/PAB