Zamknij

Wielki Post 2021 - ile trwa i co symbolizuje post? [DATA, SYMBOLE]

17.02.2021 09:42

Ile trwa Wielki Post 2021 i co oznaczają symbole związane z tym czasem w roku? Przed około 6 tygodni w Kościele katolickim obowiązuje post, a jednocześnie jest to czas przygotowujący nas do Wielkanocy. Wiąże się z nim także wiele symboli, zwyczajów i nabożeństw.

Wielki Post 2020: ile trwa? Symbole i czas trwania Wielkiego Postu
fot. pixabay.com

Wielki Post 2021 - ile trwa, symbole Wielkiego Postu, czas trwania i inne informacje. Ponieważ zbliża się czas w roku, kiedy dla katolików rozpoczyna się post, sprawdzamy informacje, które warto poznać.

Ile trwa Wielki Post 2021? [DATY]

Ponieważ daty Wielkanocy i niektórych świąt poprzedzających te święta są ruchome, co roku pojawiają się pytania: kiedy jest i ile trwa Wielki Post? W 2021 roku Wielki Post rozpocznie się 17 lutego, czyli w Środę Popielcową i potrwa aż do Wielkiego Czwartku, który wypada 1 kwietnia 2021. Łącznie post będzie trwał 43 dni.

Wielki Post - SYMBOLE. Jakie mają znaczenie?

Symbole Wielkiego Postu, które są znane dla wszystkich, to głównie 40-dniowy okres postu czy posypywanie głów popiołem. Jakie znaczenie mają poszczególne symbole Wielkiego Postu? Wyjaśnienie każdego z nich poniżej:

  • 40 dni postu - dokładnie tyle trwa Wielki Post. W Biblii ta liczba pojawia się bardzo często: 40 dni trwał potop, 40 dni przebywał Mojżesz na Synaju przed zawarciem Przymierza przez 40 lat Izrael wędrował do Ziemi Obiecanej, 40 lat trwa panowanie Dawida, prorok Eliasz przez 40 dni wędruje przez pustynię, Jonasz ogłasza 40 dni jako okres nawrócenia i pokuty dla mieszkańców Niniwy, wreszcie przez 40 dni pobytu na pustyni Chrystus przygotowuje się do podjęcia publicznej działalności, rozpoczynając od głoszenia orędzia: „Nawracajcie się”, naucza przez 40 miesięcy, zmartwychwstaje po 40 godzinach, a potem przez 40 dni przebywa z uczniami aż do dnia Wniebowstąpienia
  • Posypanie głowy popiołem - Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową, czyli na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [ZNACZENIE]

  • Post, jałmużna i modlitwa
  • Fioletowy kolor - jest to kolor pokutny
  • Droga Krzyżowa - nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu
  • Gorzkie Żale - nabożeństwo pasyjne; jest to polska tradycja w Kościele katolickim

Wielki Post 2021 to także okres, kiedy wierni nie powinni uczestniczyć w zabawach, dyskotekach i hucznych balach. Ostatni moment na karnawałowe szaleństwo to Ostatki, które kończą się dzień przed Środą Popielcową.

RadioZET.pl/opoka.org.pl/wieczernik.oaza.pl