Obserwuj w Google News

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania. Jak głosować, jakie zmiany?

Redakcja
2 min. czytania
19.10.2018 11:35

Z zasadami głosowania w wyborach samorządowych 2018, z uwagi na zbliżający się ich termin, warto, żeby zaznajomił się każdy, kto już 21 października podejdzie do urny. Nie znając zasad, można oddać głos na niewłaściwego dla nas kandydata lub po prostu nieważny. Jak zatem głosować i co się zmieniło w tym roku? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania. Jak głosować, jakie zmiany?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EASTNEWS

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania. Jak głosować na prezydenta miasta, burmistrza, wójta, radnego? Jakie pojawiły się zmiany w zasadach głosowania w wyborach samorządowych? Sprawdzamy.

» Wybory samorządowe 2018 - kiedy? [TERMIN, KANDYDACI W WARSZAWIE] «

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania. Jak głosować?

Jakie są zasady głosowania w wyborach samorządowych 2018? Na to pytanie, w związku ze zbliżającym się terminem wyborów, poszukuje odpowiedzi wielu Polaków, którzy już pod koniec października podejdą do urn. Na początku warto wspomnieć o tym, kto może głosować w wyborach samorządowych 2018. Uprawnionym do głosowania jest każdy obywatel Polski, a także Unii Europejskiej (nawet jeśli nie przyznano mu polskiego obywatelstwa, ale zamieszkuje na obszarze, wobec którego odbywają się wybory). Głosujący musi mieć stałe miejsce zamieszkania i musi być osobą pełnoletnią.

» Wybory samorządowe 2018: GODZINY otwarcia lokali wyborczych. Od której, do której? «

Zasady głosowania w wyborach samorządowych 2018 są proste. Wyborca, aby oddać ważny głos, stawia na specjalnej karcie do głosowania znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. 

»  Wybory samorządowe 2018 - jak głosować poza miejscem zameldowania? «

Zasady głosowania w wyborach samorządowych 2018 - co się zmieniło?

Niektóre zasady głosowania w wyborach samorządowych uległy zmianie. Zalegalizowano m.in. wpisy, skreślenia, zamazania dokonywane przez wyborców na kartach do głosowania w obrębie kratek. Dodatkowo dopisanie na niej nazwisk lub innych znaków (w kratce lub poza nią) nie unieważni oddanego głosu.

Ponadto zmiany w wyborach samorządowych 2018 dotyczą także procesu oddawania głosu. Zniesiono dwudniowe głosowanie. Ograniczono także możliwość głosowania korespondencyjnego.

»  Wybory samorządowe 2018: jak głosować w innym mieście? [ZASADY] «

»  Wybory samorządowe 2018: WYNIKI. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki wyborów? «

» Cisza wyborcza 2018 - co to jest, ile trwa i kiedy się zaczyna w Polsce?

»  Wybory samorządowe 2018 - wyniki. Kto wygrał w Warszawie i nie tylko? [INFORMACJE] «

» CISZA WYBORCZA 2018: jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY SAMORZĄDOWE]

RadioZET.pl/JW