Obserwuj w Google News

Cisza wyborcza - jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

2 min. czytania
10.07.2020 20:30

Cisza wyborcza 2020 - jak zgłosić naruszenie lub złamanie zakazu agitacji przed wyborami? Na czym polega i czym jest złamanie ciszy wyborczej? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące ciszy wyborczej oraz gdzie zgłosić podejrzenie jej złamania.

Cisza wyborcza - jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]
fot. Shutterstock

Cisza wyborcza 2020 - gdzie zgłosić złamanie ciszy wyborczej i co to właściwie oznacza? Sprawdzamy najważniejsze informacje przed wyborami prezydenckimi 12 lipca 2020 roku.

Złamanie ciszy wyborczej - gdzie zgłosić i w jaki sposób?

Złamanie ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać policji np. pod numerem telefonu 997. Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. 

Do której godziny można głosować w wyborach 2020? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

Inaczej wygląda kwestia podawania do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania. W tym przypadku wykroczenie zagrożone jest karą grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Taką grzywną może zostać ukarana nie tylko ogólnokrajowa telewizja, rozgłośnia radiowa czy portal internetowy, lecz również osoby fizyczne publikujące dane na własnym koncie np. na Twitterze.

Cisza wyborcza 2020 - co to, od kiedy i do kiedy obowiązuje oraz ile trwa? [GODZINY]

Cisza wyborcza 2020 - co to jest złamanie ciszy wyborczej i na czym polega?

Złamanie ciszy wyborczej może przybierać różne formy. W czasie trwania ciszy wyborczej zakazane jest przede wszystkim rozpowszechnianie materiałów wyborczych, wystąpienia polityczne, manifestacje, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, wygłaszanie przemówień, naklejanie plakatów, rozdawanie ulotek, Również agitacja w internecie jest całkowicie zakazana. Nie można publikować na portalach internetowych informacji o kandydatach ani udostępniać jakichkolwiek materiałów na ich temat na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.

WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH 2020: II tura. Jakie są wyniki drugiej tury wyborów? [FREKWENCJA, PKW]

Przypominamy, że przed najbliższymi wyborami prezydenckimi 2020 cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę (z 10 na 11 lipca) i potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21.00 w niedzielę, 12 lipca. Z założenia ma być to czas po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować. 

Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

RadioZET.pl