Zamknij

Wolne za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?

23.07.2021 14:24

Czy za 15 sierpnia 2021 można odebrać dzień wolny? Temat ten podejmowany jest przede wszystkim przez osoby pracujące, które już teraz zastanawiają się, czy za święto przypadające w niedzielę należy się dodatkowy dzień wolny. Sprawdzamy wszystko o wolnym za 15 sierpnia 2021.

Wolne za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje dzień wolny? Czy za święto przypadające w niedzielę należy się dodatkowy dzień wolny od pracy do odebrania w innym terminie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o wolnym za 15 sierpnia 2021 roku.

Dzień wolny za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje dodatkowe wolne od pracy?

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje wolne. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez osoby pracujące. Nic dziwnego, w końcu w tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w niedzielę. Co więc, według przepisów prawa, dzieje się w takiej sytuacji?

Dla wszystkich, którzy liczyli na dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia 2021, nie mamy dobrych wiadomości - za święto przypadające w niedzielę nie należy się dzień wolny.

Przypomnijmy, że 15 sierpnia przypadają dwa święta - jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo wolne od pracy, a drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. 

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę? [15 sierpnia 2021]

Jak już wspominaliśmy powyżej, nie przysługuje nam dzień wolny za 15 sierpnia 2021 oraz za inne święta, które przypadają w niedzielę, a które są ustawowo wolne od pracy. 

Polskie prawo pozwala na odbieranie dnia wolnego tylko wtedy, jeśli święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu miejscach pracy jest to normalny dzień pracujący. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy święto wypada w niedzielę. 

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2021?

RadioZET.pl