Zamknij

15 sierpnia - ŚWIĘTO 2021: jakie uroczystości wypadają 15.08 i jak je obchodzimy?

23.07.2021 14:22

15 sierpnia przypadają dwa święta - jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej, a drugie państwowe, tj. Święto Wojska Polskiego. Jak się je obchodzi w naszym kraju? Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje na temat świąt 15.08.2021.

15 sierpnia - ŚWIĘTO 2021: jakie uroczystości wypadają 15.08 i jak je obchodzimy w Polsce?
fot. SHUTTERSTOCK

15 sierpnia 2021 - jakie święto? 15.08 wypadają dwie uroczystości, tj. Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Jak się je obchodzi i co warto wiedzieć na ich temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje o świętach 15 sierpnia.

15 sierpnia 2021: święto kościelne - Matki Boskiej Zielnej

Jednym z przypadających świąt na 15 sierpnia 2021, jest uroczystość kościelna, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto to obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Ponadto 15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę. W niektórych częściach naszego kraju dzień ten wiąże się ze świętem dożynek.

Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Dogmat ten uznawany jest tylko w Kościele katolickim.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo tego dnia we Mszy Świętej, jest obowiązkowe. Warto także wspomnieć, że w święto 15 sierpnia jest wolne od pracy. Tego dnia zamknięte będą zatem urzędy, punkty usługowe, supermarkety oraz większość sklepów.

Wolne za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?

Święto Wojska Polskiego 2021 - jak się je obchodzi? [15 SIERPNIA]

15 sierpnia 2021 przypada także święto państwowe, czyli Święto Wojska Polskiego. Rokrocznie obchodzone jest 15.08, począwszy od 1992 roku na pamiątkę Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

Święto 15 sierpnia w całej Polsce obchodzi się bardzo uroczyście. Tego dnia we wszystkich kościołach polowych odbywają się Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - z udziałem najwyższych władz państwowych - odbywa się honorowa zmiana warty. Co roku w Święto Wojska Polskiego ma miejsce także uroczysta defilada. W 2019 po raz pierwszy w historii wydarzenie odbyło się w Katowicach. Podczas patriotycznego pikniku można było porozmawiać z żołnierzami oraz zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje Wojsko Polskie. 

RadioZET.pl