Zamknij

Matki Boskiej Zielnej 2021 - kiedy wypada, co to za święto i jak się je obchodzi? [ZWYCZAJE]

23.07.2021 14:39

Matki Boskiej Zielnej, inaczej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to święto kościelne, które wypada w połowie sierpnia. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Szczegółowe informacje na temat tego, jak się obchodzi Matki Boskiej Zielnej i co to za święto, można znaleźć poniżej.

Matki Boskiej Zielnej 2021 - kiedy wypada, co to za święto i jak się je obchodzi? [ZWYCZAJE]
fot. SHUTTERSTOCK

Matki Boskiej Zielnej, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2021 - co to za święto? Kiedy wypada? Jak się je obchodzi w Polsce i jaka jest jego historia? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co warto wiedzieć o święcie Matki Boskiej Zielnej.

Kiedy jest Matki Boskiej Zielnej 2021? [DATA]

Choć data Matki Boskiej Zielnej jest stała i rokrocznie święto to przypada w tym samym terminie, to zawsze na przełomie lipca i sierpnia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Matki Boskiej Zielnej. W 2021 roku, jak i w poprzednich latach, święto to przypada 15 sierpnia. Tym razem będzie to niedziela. W tym dniu wypada też święto państwowe, tj. Święto Wojska Polskiego.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą zarówno wszystkie urzędy, supermarkety, punkty usługowe, większość sklepów itp.

Wolne za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?

Matki Boskiej Zielnej - ZWYCZAJE: co to za święto i jak się je obchodzi?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej to święto kościelne. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Ponadto 15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę. 

Niektóre parafie w tym dniu zachęcają wiernych do przyniesienia do kościoła kwiatów oraz ziół. Rolnicy we WNMP dziękują za zebrane w danym roku plony i proszą o urodzaj w kolejnym. Dodatkowo w Matki Boskiej Zielnej wybrane parafie organizują wiernym dożynki.

Święto to obchodzone jest od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Definicja dogmatyczna nie rozstrzyga jednak kwestii samej śmierci Maryi. Tu teologowie dzielą się na uznających jej ziemską śmierć oraz tych, co jej nie uznają.

15 sierpnia - ŚWIĘTO 2021: jakie uroczystości wypadają 15.08 i jak je obchodzimy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo tego dnia we mszy świętej jest obowiązkowe.

RadioZET.pl