Zamknij

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2021?

25.02.2021 14:47
Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2020?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę? Informacji na ten temat szuka wiele osób pracujących, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czy przysługuje dodatkowe wolne za święto, które wypada w niedzielę w 2021 roku. Szczegóły na ten temat można znaleźć poniżej.

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę w 2021 roku? Czy przysługuje nam za to dodatkowy dzień wolny od pracy? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę.

Dzień wolny za święto w sobotę - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy 2021?

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę?

Wiele osób co jakiś czas poszukuje w sieci informacji na temat tego, czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę. Temat ten interesuje przede wszystkim osoby pracujące, które nie są do końca pewne, czy w takiej sytuacji przysługuje im dodatkowy dzień wolny od pracy.

Dla wszystkich, którzy na to liczyli, nie mamy dobrych wiadomości - według polskich przepisów nie należy się dzień wolny za święto przypadające w niedzielę.

Przypomnijmy, że w 2021 roku w niedzielę wypadają cztery święta, które są ustawowo wolne od pracy. Mowa tu o Wielkanocy (4 kwietnia), Zielonych Świątkach (23 maja), Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugim dniu świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Dni wolne od pracy 2021 - KALENDARZ dni wolnych, świąt i długich weekendów w 2021 roku

Dzień wolny za święto przypadające w niedzielę - czy przysługuje dodatkowe wolne?

Jak już wspominaliśmy powyżej, dzień wolny za święto przypadają w niedzielę 2021, nie przysługuje. Polskie prawo pozwala na odbieranie dnia wolnego tylko wtedy, jeśli święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu miejscach pracy jest to normalny dzień pracujący. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy święto wypada w niedzielę. 

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

RadioZET.pl