Obserwuj w Google News

Wielki Post prawosławny 2019 i Wielkanoc - kiedy wypadają święta prawosławne?

Redakcja
2 min. czytania
04.02.2019 16:28

Kiedy wypada Wielki Post 2019 w prawosławiu? Jaka jest data Wielkanocy 2019 i innych świąt towarzyszących? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i tradycje związane z obchodami Wielkiego Postu 2019 w Kościele prawosławnym.

Prawosławie: Wielki Post 2019 i Wielkanoc - kiedy wypadają święta prawosławne?
fot. Shutterstock

Kiedy wypada Wielki Post 2019 prawosławny i Wielkanoc? Sprawdzamy daty oraz tradycje związane z Wielkim Postem i obchodami Wielkanocy w Kościele prawosławnym.

Wielki Post 2019 - prawosławie: kiedy wypada i kiedy jest Wielkanoc?

Okres Wielkiego Postu w Kościele prawosławnym ma termin ruchomy, podobnie jak w kościele katolickim. W 2019 roku Wielki Post prawosławny przypada w dniach 11 marca (poniedziałek) - 27 kwietnia (sobota). Warto wiedzieć, że w okresie Wielkiego Postu 2019 w Kościele prawosławnym nie jest udzielany sakrament małżeństwa.

Szczególnie ściśle przestrzega się postu podczas pierwszego tygodnia Wielkiego Postu i w ciągu Wielkiego Tygodnia. Istnieje również zwyczaj, że w pierwszy poniedziałek i wtorek Wielkiego Postu prawosławnego nie należy spożywać żadnego pokarmu, stąd tradycyjna nazwa tych dni Czysty Poniedziałek i Czysty Wtorek. 

Wielkanoc Prawosławna przypada na 28 kwietnia 2019 roku (niedziela).

Tradycje prawosławne związane z Wielkim Postem i Wielkanocą 

Jedną z tradycji w czasie Wielkanocy prawosławnej jest pozdrawianie się wśród wiernych słowami: "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał".

Radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały tydzień. Sprawowane są one przy otwartych królewskich wrotach ikonostasu. Przed nim stoi poświęcony w noc paschalną chleb nazywany Artosem, który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Okres paschalny w Cerkwi trawa przez 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.

W tygodniu wielkanocnym każdy może wejść na dzwonnicę i zgodnie z prawosławną tradycją przez dźwięk dzwonu obwieszczać radość Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycję wielkanocnego dzwonienia szczególnie podtrzymują dzieci i młodzież.

RadioZET.pl/radio.bialystok.pl/ekumenizm.wiara.pl/KP