Obserwuj w Google News

Święto Niepodległości 2018 - Warszawa: PROGRAM obchodów 11 listopada

Redakcja
4 min. czytania
09.11.2018 14:43

Program obchodów Święta Niepodległości 2018 w Warszawie obejmuje wiele uroczystości i wydarzeń, które będą odbywać się głównie w niedzielę, 11 listopada, ale nie tylko. Aby w wyjątkowy sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości, organizowane są także m.in. specjalne akcje, wystawy, spotkania i koncerty.

Święto Niepodległości 2018 - Warszawa: PROGRAM obchodów 11 listopada
fot. Jan KUCHARZYK / East News

Program obchodów Święta Niepodległości 2018 w Warszawie - jakie wydarzenia i uroczystości odbędą się w niedzielę, 11 listopada w stolicy? Poniżej zebraliśmy informacje o oficjalnych uroczystościach państwowych w Święto Niepodległości 2018 oraz o wydarzeniach towarzyszących obchodom stulecia odzyskania niepodległości.

» 11 listopada: sklepy otwarte. Gdzie zrobimy zakupy w Święto Niepodległości? «

Święto Niepodległości 2018 - WARSZAWA: PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Główne obchody Święta Niepodległości 2018 w Warszawie rozpoczną się około godziny 12.00. W poprzednim roku z placu Piłsudskiego najpierw wyruszyła uroczysta defilada historyczna z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego oraz grupa rekonstrukcji historycznych. Na pewno w tym roku również nie zabraknie jej w programie obchodów Święta Niepodległości 2018 w Warszawie. Defilada przyjmowana jest przez Prezydenta m. st. Warszawy na ostatnim punkcie jej trasy.

» Święto Niepodległości: utrudnienia, zamknięte ulice 11 listopada w Warszawie «

Więcej szczegółów i pełny program obchodów Święta Niepodległości 2018 w Warszawie podajemy poniżej:

  • godz. 9.00 - Prezydent Andrzej Duda weźmie udział we Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w trakcie której nastąpi zapalenie Świecy Niepodległości. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.
  • godz. 12.00 - w samo południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
  • godz. 14.00 - na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości.

» Hymn Polski - tekst oficjalny polskiego hymnu [CAŁY TEKST DO DRUKU]

Obchody 11 listopada 2018 w Warszawie - wydarzenia towarzyszące

Oprócz oficjalnych obchodów Święta Niepodległości 2018 w Warszawie, w sobotę 10 listopada i w niedzielę 11 listopada odbędzie się także wiele innych wydarzeń. Będą to m.in.  Koncert dla Niepodległej, Niepodległa do Hymnu (czyli ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego) oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, czyli tryptyk wydarzeń zachęcających Polaków do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć w poniższych artykułach:

» Niepodległa do hymnu 2018 - na czym polega akcja 11 listopada i jak dołączyć?

»  Koncert dla Niepodległej - Warszawa 2018: artyści, data, informacje

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaprasza na "100. Urodziny Niepodległej - Piknik Rodzinny".Piknik odbędzie się 11 listopada (niedziela) w godz. 13.00-17.00. Wejście od Al. Ujazdowskich. Na wszystkich czeka wiele atrakcji, m.in. pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, zawody sportowe, obiad polowy, koncert Donia, Meza, Stachursky'ego, zespołu Red Lips, a także liczne atrakcje dla dzieci. Podczas wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestnicy będą mogli zobaczyć jeden z największych w Polsce widowisk świetlno-pirotechnicznych. Pokazowi fajerwerków towarzyszyć będzie efektowna 40-metrowa iluminacja świetlna.

whatsapp_image_2018-11-07_at_11.27.07
fot.

Miejsce wydarzenia: teren pomiędzy mostami Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim, na wysokości Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

---------

W niedzielę 11 listopada, o godzinie 13.00, czyli tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpocznie się Festiwal Niepodległa. Zakończenie Festiwalu planowane jest na godzinę 22.00.

Organizatorzy Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zaplanowali dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków - miejsc wartych zatrzymania i przyłączenia się do świętowania.

Na trasie Białej na gości czeka sześć przystanków z warsztatami, koncertami i spektaklami. Organizatorzy przewidzieli scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek - Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.

Na trasie Czerwonej przygotowano prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości Polski: Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego oraz Korfantego, którzy będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z lokalizacji będzie nawiązywała pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Pod hotelem Bristol będzie przystanek Paderewskiego, który bywał jego gościem, zaś w jednej z sal hotelu grane będą utwory kompozytora transmitowane na specjalnym telebimie hotelowym.

Na świętujących będą czekały także inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączać się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, podczas którego będzie można poznać tajniki architektury Krakowskiego Przedmieścia, dowiedzieć się, którzy z wielkich Polaków spacerowali po Trakcie Królewskim, oraz anegdot i historii z salonów Warszawy.

Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych, a także przemarsze orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.

---------

Dodatkowo w Święto Niepodległości 2018 odbędzie się 30. Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział około 20 tysięcy osób. Trasa biegu ma liczyć łącznie 10 kilometrów, a uczestnicy przebiegną ulicami: Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości.

» Bieg Niepodległości 2018 - Warszawa: TRASA, PROGRAM, zapisy [11 LISTOPADA]

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę, 11 listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert galowy w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". W programie: Fanfara i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego, Beatus Vir op. 38 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Usłyszymy Mariusza Godlewskiego (baryton), Ewę Vesin (sopran), Karolinę Sikorę (mezzosopran), Arnolda Rutkowskiego (tenor), Tomasza Koniecznego (bas-baryton) oraz Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Przy fortepianie zasiądzie Garrick Ohlsson.

Więcej szczegółów o wydarzeniach współorganizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego można znaleźć na poniższej stronie internetowej:

RadioZET.pl/KP