Obserwuj w Google News

Śledzik 2021 - kiedy jest, co to za dzień i jak się go obchodzi? [DATA]

2 min. czytania
15.02.2021 15:13

Śledzik to ostatni dzień ostatków i wypada zawsze we wtorek, na dzień przed Środą Popielcową. Nazwa tego dnia pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy jest Śledzik 2021 i co to za dzień, można znaleźć poniżej.

Śledzik 2021 - kiedy jest, co to za dzień i jak się go obchodzi? [DATA]
fot. PIXABAY

Śledzik 2021 - kiedy jest? Co to za dzień? Jak się go obchodzi i skąd się wziął? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jest Śledzik 2021 oraz co to za święto.

Śledzik 2021 - kiedy jest? [DATA]

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy Śledzik w 2021 roku. Data tego dnia nie jest stała i rokrocznie "święto" to może przypadać w różnych terminach, ale zawsze w ostatni dzień ostatków, czyli we wtorek na dzień przed Środą Popielcową. Z uwagi na to, że Popielec w tym roku wypada 17 lutego, to Śledzik przypada na 16 lutego.

Śledzik - co to za dzień i jak się go obchodzi? 

Śledzik - jak już wspominaliśmy powyżej - jest ostatnim dniem ostatków. Oznacza to, że jest to zarazem ostatni dzień na organizowanie hucznych balów karnawałowych, imprez czy zabaw przed nadchodzącym Wielkim Postem. Okres wielkopostny ma zaś przygotować chrześcijan do przeżycia w odpowiedni sposób świąt wielkanocnych. W tym celu w tym czasie w kościołach w całej Polsce odprawiane są drogi krzyżowe, gorzkie żale oraz specjalne rekolekcje.  

Wielki Post 2021 - od kiedy i do kiedy trwa oraz dlaczego go obchodzimy? [TERMINY, DATA]

Nazwa Śledzika pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw, czyli śledzia. Jako zwiastun 40 chudych dni, w niektórych rejonach kraju śledzik podawany był biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od Tłustego Czwartku.

Warto wspomnieć, że na Kaszubach zapusty miały wyjątkowo uroczysty charakter. Konsumowano tam ogromne ilości mięsa, słodkości i alkoholu. Zgodnie ze starym kaszubskim porzekadłem ten, kto nie jadł mięsa w zapusty, miał być latem zjedzony przez komary. Uroku zabawie dodawał zwyczaj przebierania się za najrozmaitsze postacie i zwierzęta.

 

RadioZET.pl/Kalbi.pl