Obserwuj w Google News

Środa Popielcowa 2021 - DATA: co oznacza, co to za święto i czy trzeba iść do kościoła?

2 min. czytania
17.02.2021 09:40

Środa Popielcowa - jak sama nazwa święta wskazuje - przypada w środę i w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym dniu zwyczajowo we wszystkich kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Szczegółowe informacje na temat tego, co oznacza Środa Popielcowa 2021, inaczej Popielec oraz czy w tym dniu trzeba iść do kościoła, można znaleźć poniżej.

Środa Popielcowa 2021 - DATA: co oznacza, co to za święto i czy trzeba iść do kościoła?
fot. SHUTTERSTOCK

Środa Popielcowa 2021 - czy trzeba iść do kościoła? Co oznacza to święto? Jak się je obchodzi? Jaka jest historia tego dnia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, co oznacza Środa Popielcowa i kiedy wypada w 2021 roku.

Kiedy jest Środa Popielcowa 2021? [DATA]

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Środa Popielcowa w 2021 roku. Data tego święta nie jest stała i rokrocznie może przypadać w różnych terminach, ale zawsze pomiędzy 4 lutego a 10 marca. Popielec, bo tak brzmi inna nazwa tego dnia, w 2021 przypadnie 17 lutego. Oczywiście - jak sama nazwa święta wskazuje - będzie to środa.

Co warte podkreślenia, Środa Popielcowa w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który rokrocznie trwa około czterdziestu dni aż do Wielkiego Czwartku.

Środa Popielcowa - MSZA: czy trzeba iść do kościoła w Popielec?

Wiele osób zastanawia się także, czy w Środę Popielcową 2021 trzeba iść do kościoła. Święto to nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że nie ma obowiązku uczestnictwa 17 lutego we mszy świętej, jednak jest to wskazane.

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2021 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

 

Popielec - co oznacza Środa Popielcowa i co to za święto?

Zwyczajowo w Środę Popielcową we wszystkich Kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Ksiądz wypowiada wtedy słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Czasem można spotkać się także ze sformułowaniem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową wprowadził papież Urban II w 1091 roku. W tym czasie ustalono także, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

W Popielec, inaczej Środę Popielcową, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.

RadioZET.pl