Obserwuj w Google News

Rośnie skala kłusownictwa w Afryce. Znaleźli 87 ciał zabitych słoni

Redakcja
2 min. czytania
04.09.2018 15:19

Ciała znaleziono na terenie rezerwatu przyrody w Botswanie. Jak podkreślają badacze, to kłusownictwo na niespotykaną dotąd skalę. Ginie coraz więcej zwierząt!

Rośnie skala kłusownictwa w Afryce. Znaleźli 87 ciał zabitych słoni
fot. Pixabay

Kłusownicy zamordowali 87 słoni

Pomimo wysiłków jednostek antykłusowniczych w Botswanie nadal masowo giną rzadkie zwierzęta. Na terenie miejscowego rezerwatu przyrody właśnie znaleziono aż 87 ciał zabitych słoni. To wyjątkowo duża liczba, która zasmuciła badaczy. „Jestem zszokowany. O takiej skali kłusownictwa na słonie w Afryce jeszcze nie słyszałem” – komentował dr. Mike Chase z organizacji Elephants Without Borders. 

Zbliża się Światowy Dzień Słonia. 5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o tych majestatycznych zwierzętach!

Botswana od dawna walczy z kłusownictwem

Botswana, niewielkie państwo w Południowej Afryce, już od dawna koncentruje swoje wysiłki na zwalczaniu kłusownictwa. Dzięki temu udało się tu zredukować ilość czynionych przez nich szkód. W pozostałych regionach kontynentu plaga kłusownictwa spowodowała o wiele większe spadki w liczebności słoni i innych zwierząt. W samej Tanzanii w ciągu zaledwie 5 lat utracono średnio 60% populacji słoni. Jednak najnowsze, smutne znalezisko stanowi najlepszy dowód na to, że to jeszcze nie koniec walki. Już podczas Wielkiego Spisu Słoni w 2015 roku stwierdzono, że w ciągu tylko ostatniej dekady zabito około jedną trzecią afrykańskich słoni. 

YouTube/ElephantsWithoutBorders
fot. YouTube/ElephantsWithoutBorders

 

W ciągu dekady zamordowano jedną trzecią afrykańskich słoni

Zabite 87 słoni to tzw. świeże ofiary, za które uznaje się zwierzęta pozbawione życia w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Tymczasem część ofiar kłusowników pochodziła z ostatnich tygodni. Wcześniej Botswanę uważano za rodzaj sanktuarium dla tych zwierząt – około 130 tys. sztuk słoni znalazło tu swoje schronienie. Jednak około 2 lata temu zaczęto znajdować kolejne ciała zabitych zwierząt z odciętymi ciosami. 

RadioZET.pl/źródło:KopalniaWiedzy;ElephantsWithoutBorders/AG