Zamknij

Przesilenie zimowe 2020 - kiedy najkrótszy dzień w roku? [DŁUGOŚĆ DNIA, DATA]

21.12.2020 10:09

Kiedy jest przesilenie zimowe w 2020? Data tego dnia - inaczej nazywanego przesileniem grudniowym - jest ruchoma, ale zawsze wypada w drugiej połowie grudnia, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jest przesilenie zimowe 2020 i jaka jest wtedy długość dnia.

Przesilenie zimowe 2020 - kiedy najkrótszy dzień w roku? [DŁUGOŚĆ DNIA, DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Przesilenie zimowe 2020 - DATA, DŁUGOŚĆ DNIA: kiedy wypada najkrótszy dzień w Polsce i najdłuższa noc? Na czym polega przesilenie zimowe i co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy przesilenie zimowe w 2020 roku.

Przesilenie zimowe 2020 - kiedy jest najkrótszy dzień w roku? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy jest przesilenie zimowe 2020, inaczej przesilenie grudniowe, rokrocznie na przełomie listopada i grudnia poszukuje w sieci wiele osób. Data przesilenia zimowego nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak w drugiej połowie grudnia, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima. W 2020 roku przypada na poniedziałek, 21 grudnia.

Pierwszy dzień zimy 2020 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek zimy? [DATA, TERMIN]

Przesilenie zimowe na półkuli północnej inaczej nazywane przesileniem grudniowym to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Z powodu długości roku słonecznego i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia. Na półkuli południowej przesilenie zimowe ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli 20–21 czerwca.

Co ciekawe, przesilenie zimowe w wielu kulturach było okazją do świętowania tzw. odradzającego się Słońca.

Kiedy spadnie śnieg w Polsce 2020/21? Prognoza pogody [WARSZAWA, ZAKOPANE, GDAŃSK]

Data przesilenia zimowego 2020 - DŁUGOŚĆ DNIA: co warto wiedzieć?

Wtedy, kiedy wypada przesilenie zimowe 2020, wypada także najkrótszy dzień w roku. Słońce wzejdzie o godzinie 7:42, a zajdzie już o 15:25. Dzień ten będzie trwać 7 godzin i 43 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Do końca roku pozostanie 10 dni, a do końca astronomicznej zimy 88 dni. 

RadioZET.pl