Zamknij

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - nominacje. Kiedy poznamy laureata?

Jolanta Waligóra
10.10.2019 13:14

Kiedy Pokojowa Nagroda Nobla 2019 i kto na liście nominowanych? Informacji na ten temat po tym, jak Komitet Norweski przyjął nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla, szuka wiele osób. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się pod koniec roku. Szczegółowe informacje o Pokojowej Nagrodzie Nobla 2019 zamieszczamy poniżej.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - nominacje. Kiedy poznamy laureata?
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EASTNEWS

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla? Kiedy poznamy zwycięzcę? Czy Jurek Owsiak ma szansę na otrzymanie nagrody? Czy wiadomo, kto jeszcze jest na liście nominowanych? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje.

Kiedy Pokojowa Nagroda Nobla 2019? [DATA]

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 przyznana zostanie 11 października 2019 roku. Z kolei uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się dokładnie we wtorek, 10 grudnia w Oslo. 

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostanie i kiedy zostanie przyznana? [LAUREAT]

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla są osoby bądź organizacje, które wyróżniły się działalnością na rzecz światowego pokoju, wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych. Pokojowa Nagroda Nobla, jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla, przyznawana jest przez organizację norweską - Norweski Komitet Noblowski. Także jako jedyna wręczana jest w Norwegii, a dokładniej w Oslo. Nagrody z pozostałych dziedzin przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji. Przypominamy, że wyróżnienia ufundowane zostały testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

Jerzy Owsiak nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla 2019

We wtorek, 15 stycznia 2019 została złożona nominacja Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla 2019, która została przyjęta. 

» Murem za Owsiakiem: o co chodzi w akcji? Twitter, Facebook, petycja «

Wniosek o przyznanie nagrody byłemu już prezesowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożył poseł Ruchu Kukiz'15 Andrzej Kobylarz razem z Rafałem Collinsem z TVN Turbo. To jednak nie pierwszy raz, gdy Jurek Owsiak został zgłoszony jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Wcześniej takie wnioski składali Joanna Schmidt z Nowoczesnej oraz politolog prof. Adam Grzegorczyk. Choć oba zostały zaakceptowane, to Jurek Owsiak nigdy nie dostał Pokojowej Nagrody Nobla.

» Jerzy Owsiak rezygnuje z szefa Fundacji WOŚP «

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - NOMINACJE i zasady przyznawania tytułu

Lista nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla 2019, za sprawą przyjęcia nominacji dla Jurka Owsiaka przez Komitet Norweski, poszukiwana jest przez wiele osób. Wszyscy nominowani jednak nie są znani. Zgłaszanie kandydatur można nadsyłać od września 2018 roku do 1 lutego 2019. Kandydatury zgłoszone po tym terminie nie są jednak odrzucane z automatu, a rozważane w kolejnym roku. Zgłoszenia wysyłane są za pomocą internetowego formularza - jeśli spełnia ono wszystkie wymogi, osoba nominująca otrzymuje automatyczną odpowiedź, że nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 została przyjęta. 

Następnie Norweski Komitet Noblowski ocenia zgłoszonych kandydatów i przygotowuje specjalną listę osób (najczęściej znajduje się na niej maksymalnie kilkadziesiąt nazwisk), które w dalszych krokach będą brane pod uwagę. Przedstawia je doradcom Komitetu, którzy tworzą raporty o każdym z nominowanych do Nagrody i przedstawiają je Komitetowi. Jego członkowie debatują i wybierają zwycięzcę podczas głosowania. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2019 musi zostać wybrany najpóźniej do początku października. Nazwiska nominowanych i nominujących do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 pozostaną tajne przez kolejnych 50 lat.

RadioZET.pl/wiadomosci.gazeta.pl/JW